Elektrik faturasını düşürmenin yolları: Bunları uygulayın, masrafları azaltın!

Tüketiciler, elektrik kullanım alışkanlıklarını gösteren belgeyi dağıtım şirketlerinden isteyebilir.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Elektrik faturasını düşürmenin yolları: Bunları uygulayın, masrafları azaltın!

Elektrik fiyatlarına yapılan zamların etkileri faturalara ve yurttaşın bütçesine bütün ağırlığıyla çökerken, tasarruf yapmanın yolları da daha hararetli tartışılıyor.

Enerjide ithalata bağımlılığı azaltmadan, bu faturaların yurttaşın bütçesini rahatlatacak şekilde düşmesi zor olsa da, tasarruf yöntemlerini iyi kullanmak ve tüketim alışkanlıklarını değiştirmek önemli olanaklar sunuyor. Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) Cumhuriyet’ten Serhat Alıgil'e verdiği yanıtlar bu konuda yol gösterici.

-Gereksiz lamba ve cihazların kapatılması, kullanılmayan cihazların prizden çekilmesi, ekonomik ömrü bitmiş cihazların değiştirmesi ve LED lamba kullanımı akla ilk gelen klasik uygulamalar. Yine ütü masalarında alüminyum folyo ile yansıtma faydalı bir yöntem.

Uzmanına danışılmalı

-Uzun vadede mantolama, çift cam gibi önlemler de iyi sonuç veriyor. Ancak bu konuda enerji uzmanlarına danışılması ve konutların enerji haritalarının çıkarılması hem önemlerin etkinliği hem maliyet açısından gerekli. Mühendislik çalışması yapılmadan yalıtım işine girişilmesi, ya gereksiz yalıtım ya da israf getirebiliyor.

-Tüketicilerin, tüketim yoğunluğuna göre farklı tarifelerle sunulan elektrik fiyatlarından yararlanması da mümkün. Bunun için bu tarifelere uygun; üç zamanlı (gündüz, puant ve gece) sayaçlar kullanmak gerekiyor. Bu sayaçlar dağıtım şirketleri tarafından ücretsiz takılıyor. Ancak bu tür kullanımda tüketicinin elektrik tüketim alışkanlıklarını öğrenmesi ve yeniden belirlemesi gerekiyor. Çünkü 24 saat çalışma zorunluluğu olan cihazlar dışında, diğer cihazların kullanımını tarifenin daha uygun olduğu saatlere kaydırmak gerekiyor. Aksi halde faturaların daha da artması mümkün.

10.66 yerine 6.85 lira

-Bu yöntem doğru kullanıldığında, örneğin her gün bulaşık makinesi kullanan bir kişinin, bunu gece 23.00’te yapması ve iki saatlik programla bulaşık yıkaması halinde tek zamanlı tarifede bir ayda ödeyeceği para 10.66 lira iken, bu üç zamanlıda 6.85 liraya düşüyor.

- EMO Yönetim Kurulu Yazmanı İbrahim Saral, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’ne göre dağıtım şirketlerinin, tüketicinin isteğiyle geçmiş 24 aya yönelik tüketimi tek veya çok zamanlı olarak kilovatsaat (kWh) cinsinden gösteren belgeyi ücretsiz sunmakla yükümlü olduğunu hatırlattı.

Çatılara güneş paneli

Faturayı düşürmenin bir diğer yolu uygun yöntemlerle elektrik üretimi. Tüketiciler, ev çatıları uygun ise 10 kW’a kadar güneş enerjisinden elektrik elde edebilecek çatı uygulaması yapılabilir. Bu durumda ilk yatırım maliyetleri karşılandıktan sonra -ki yaklaşık olarak 6 yılda kendini amorti edebilmektedir- tüm elektrik ihtiyacını düşük bir işletme maliyetine karşılayabilir. Serbest tüketici de denenebilir.

Serbest tüketici faydalı

Serbest tüketici uygulaması küçük işletmeler ve esnaf için de önemli bir araç. Bu kesim, bulundukları bölgede diğer esnafla tüketim birleştirmesine gidip piyasayı yakından takip ederse ciddi bir tasarruf sağlayabilir. Enerji kooperatifi gibi yatırım seçeneklerini de düşünebilirler. Ayrıca elektrik tesisatlarının yılda en az bir kez uzmanlara (elektrik mühendisi) kontrol ettirilmesi de sistemdeki kaçakların minimize edilmesi için önemli.