Halk TV Canlı Yayın
Duruşma sona erdi: İşte Reza Zarrab'ın duruşmada verdiği ifadeler...
Hakan Atilla davasının ikinci gününde Reza Zarrab ayakları kelepçeli ve hapishane giysisiyle tanık koltuğuna oturtuldu. Hakkındaki suçlamaları kabul edip savcılıkla işbirliği yapmayı kabul eden Zarrab, tanık olarak dinleniyor...ÇAĞLAYAN'A...

Hakan Atilla davasının ikinci gününde Reza Zarrab ayakları kelepçeli ve hapishane giysisiyle tanık koltuğuna oturtuldu. Hakkındaki suçlamaları kabul edip savcılıkla işbirliği yapmayı kabul eden Zarrab, tanık olarak dinleniyor...

ÇAĞLAYAN'A RÜŞVET VERDİĞİNİ SÖYLEDİ

Eski Bakanlar Egemen Bağış ve Zafer Çağlayan ile ilgili ifade veren Zarrab, rüşvet verdiğini iddia etti. Çağlayan'ın kendisine yapılacak işlerden yüzde 50 pay istediğini ileri süren Zarrab, rüşveti de nakit para, değerli eşyalar ve banka havaleleri ile verdiğini söyledi. Zarrab'ın verdiğini söylediği rüşvetin rakamını 45-50 milyon dolar olarak açıkladı.

KELEPÇE VE ZİNCİR ÇIKARILDI

Duruşmaya verilen yemek arasından sonra Reza Zarrab'ın kelepçe ve zincleri çıkarıldı.

İŞTE ZARRAB'IN VERDİĞİ İFADELER:

-Savcılığa karşı üç yükümlülüğüm var, gerçekleri söylemek, ABD hükümetiyle işbirliği yapmak ve bundan sonra asla suç işlememek.

"FBI'A DOĞRULARI SÖYLEMEDİM"

-Mart 2016’da tutuklandığımda FBI’ya doğruları söylemedim. Neyle karşı karşıya olduğumu bilmiyordum. Uzun bir yolculuktan sonra şoka girmiştim. Doğru yanıtları veremedim. Çok korkmuştum.

-ABD hükümeti bana hiçbir af sözü vermedi. Cezama hakim karar verecek. Savcılıkla işbirliği, sorumluluğumu kabul edip hapisten çıkmanın en hızlı yoluydu.

"OTELDE FALAN KALMIYORUM"

-Otelde falan kalmıyorum. Kesinlikle hareket özgürlüğüm yok. FBI gözetimindeyim. Hapisteyken bir gardiyana içki ve cep telefonu kullanımı için rüşvet verdiğim doğru.

"TÜRKİYE'YE İADE EDİLMEYİNCE SUÇUMU KABUL ETTİM"

-Türkiye’ye iade edilmem için avukatlar tuttum. Olmayınca suçumu itiraf etmeye karar verdim.

-İranlılar petrol ve doğalgaz satışından elde ettikleri paraları kullanamıyordu yaptırımlar yüzünden. Uluslararası ödemelerini yapamıyorlardı. Mehmet Hakan Atilla Halkbank’ta yaptırımlar konusundaki en bilgili adamdı.

-Aktif Bank bana İran'la iş yapacak müşterilerin hesap açmak için özel bir izin almam gerektiğini söyledi.

"EGEMEN BAĞIŞ BANA YARDIM ETTİ"

-(Eski AB Bakanı) Egemen Bağış Aktif Bank'ta hesap açmam için bana yardım etti.

-2010 ve 2011 yıllarında İran Merkez Bankası Başkanı Mahmud Bahmani ile görüşmeler yaptım. İran Merkez Bankası'na finansal hizmet konusunda anlaşmaya vardık.

"AKTİF BANK İLE GÖRÜŞÜP HESAP AÇTIM"

-Aktif Bank genel müdürü ile görüşmeden sonra hesap açtım. Hesap 5-10 milyon Euro ile başladı (günlük işlem hacmi).

-İran Merkez Bankası ile yaptığımız anlaşmanın bozulmasından sonra aralarında Hüseyin Necefizade'nin de bulunduğu Bank Mellat yetkilileriyle görüşüp Amerikan yaptırımlarını delmeye başladık.

-(Aktifbank gelirinin önemli bir kısmını karşılıyor muydu? sorusuna) Kesinlikle evet.

"HALKBANK İLE İLİŞKİM 2012'DE BAŞLADI"

-Halkbank ile ilişkim 2012 yılında başladı fakat bağlantılarım daha eskiye dayanıyordu.

-Eşim (Ebru Gündeş) Türkiye'de ünlü bir sanatçı olduğu için hep göz önünde olan bir kişiydim. Bu yüzden (Halkbank eski Genel Müdürü) Süleyman Aslan ile çalışmak için fazla görünürde olan biriydim. Aslan bu nedenle benimle çalışmak istemedi.

"ZAFER ÇAĞLAYAN'A 45-50 MİLYON AVRO RÜŞVET ÖDEDİM"

-('Aslan sizi geri çevirdikten sonra neden Zafer Çağlayan ile iletişime geçtiniz?' sorusuna cevaben) İletişime geçtim çünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin Ekonomi Bakanıydı.​

-Zafer Çağlayan'a 45 ila 50 milyon avro arasında bir rüşvet ödedim.​ Çağlayan, İran ile yapılan işlerden yüzde 50 kar payı istedi.

RÜŞVETİ NASIL VERDİN SORUSU

- (Savcı 'Bu ödemeleri Çağlayan ne şekilde aldı?' sorusun) "Nakit para, değerli eşyalar ve banka havaleleri' diye yanıt verdi.

Zarrab altın ticaretinin nasıl yapıldığını göstermek için şema çizdi

Zarrab bir kağıdın üzerine altın ticaretinin nasıl işlediğini göstermek için bir şema çizecek. Tanık sandalyesinden çizimi yapmak için kalktı.

​Savcı kanıt olarak Çağlayan'ın kardeşine yapıldığı ileri sürülen 2.4 milyon liralık bir ödemenin banka dekontunu İran ticareti dosyasına eklemek istedi, savunma avukatları itiraz etti. Hakim Berman dekontun kanıt dosyasına eklenmesine izin verdi.

Zarrab'ın oldukça kompleks bir şekilde çizdiği şema dava dosyasına kanıt olarak eklendi. Zarrab, tekrar tanık sandalyesine geçti.

DAVAYI TAKİP EDEN AMERİKAN MUHABİRDEN İLGİNÇ YORUM

​ABD'li gazeteci Adam Klasfeld, Twitter adresinden duruşma ile ilgili ilginç bir yorumda bulundu. Klasfeld, şu ifadeleri kullandı: "Zarrab, jüri için şema çizerken rahatlamış ve otoriter gözüküyor. Eğer ABD'nin federal mahkemesinde, mahkum kıyafet giyiyor olmasaydı, bir şirketin toplantısını yönetiyor gibi görülebilirdi."

ŞİFRE: ÇİKİNOVA

Zarab delil klasöründe yer alan telefon dinleme kayıtları 'tapeleri' de kabul etti. Zarrab tapelerde yer alan "çikinova" ifadesi için de "Bu benim ve personelim arasında olmayan işlemleri isimlendirmek için kullandığımız ifadelerdi" dedi. Duruşma Zarrab’ın sunumunun ardından sona erdi.

Not:  Zarrab'ın ifadeleri davayı takip eden Amerikan muhabirlerden CourtHouseNews muhabiri David Klasfeld ve Law360 muhabiri Pete Brush'un ingilizce paylaşımlarından Türkçeye çevrilmiştir.