Doları 'füzeler' belirliyor! İşte dolarda son durum...

Doları 'füzeler' belirliyor! İşte dolarda son durum...
Dolar/TL güne sert yükselişle 14 Ocak'tan beri ilk kez 5

Dolar/TL güne sert yükselişle 14 Ocak'tan beri ilk kez 5.4880'i test ederek başladıktan sonra gelişmekte olan ülke para birimlerine yönelik artan girişler ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Patriot konusundaki iyimser algılanan açıklamalarıyla 5.46 seviyesinin altına geriledi.

Dolar/TL’de yerel seçim öncesi ABD Türkiye ilişkileri yakından takip edilirken son dönemde başta S-400 olmak üzere ikili ilişkilere yönelik artan endişelerle kur yukarı baskılanmış durumda. Dolar/TL saat 14:13 itibariyle 5.4622/5.4648’den işlem görüyor. Söz konusu

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, “Arjantin endişelerinin, dolardaki ECB destekli değerlenme trendinin sabah saatlerinde gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde sert satış baskısı yarattığını görmüştük. Ancak satış baskıları ardından tahminen yeni pozisyon alımları kaynaklı girişler görüyoruz. EM’lere önemli bir giriş oldu” dedi ve ekledi:

“Öte yandan Akar’ın Patriot konusundaki açıklamaları da piyasalarda olumlu algılandı. Piyasa ABD-Türkiye ilişkilerine yönelik kötümser bir senaryo fiyatlıyor. Çoğu kişinin aklında Brunson krizi var. Ancak görüşmelerin devam ettiği ve çözüm arandığına yönelik yapıcı açıklamalar olumlu algılandı.”

Akar: Patriot için temaslar devam ediyor

Bankacı bugünkü değer kayıplarının azalmasının sorunun tamamen ortadan kalktığı şeklinde algılanmaması gerektiğine de dikkat çekerek, “Sürecin her aşamasını piyasalar takip ediyor” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus yapımı olan S-400 satın alınmasının tercih olmanın ötesinde bir zorunluluk olduğunu belirterek ABD yapımı Patriot alınması konusunda da temasların devam ettiğini söyledi.

Akar, “S-400’ten dolayı böyle bir noktaya gelinmesi üzücü, bunun anlaşılmasına çalışıyoruz… F-35 ile S-400’ün etkileşmeyeceği bir ortamı sağlayalım diyoruz” dedi.

'S-400, piyasalar üzerinde baskı kurdu'

İşlemcilere göre, başta S400-Patriot tercihi olmak üzere ABD-Türkiye ilişkileri, küresel ticaret savaşları, yerel seçimler öncesi yavaşlayan ekonomiyi desteklemek adına atılan ve atılabilecek genişlemeci adımlar ve TCMB’den bu yıl beklenen faiz indirimlerine ilişkin tahminler zaman zaman piyasalar üzerinde baskı unsuru yaratıyor.

Türk-Amerikan ilişkilerinde sorunlu bir yılı geride bırakan Ankara ve Washington, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 sistemlerini satın alma kararı ve ABD’nin bu adıma yaptırımlarla karşılık vereceğine dair güçlü sinyaller göndermesi ile yeniden gergin bir dönemece girdi.

Bazı analistlerin “yeni Brunson krizi” olarak adlandırdığı süreçte diplomatik manevra alanı daralan Ankara, uzun menzilli hava ve füze savunma ihtiyacını karşılarken Rusya ve ABD arasında bir seçim yapmaya zorlanıyor.

ABD’nin savunma yaptırımlarını hayata geçirmesi durumunda Türkiye savunma/taarruz kapasitesinin zarar görmesi riskiyle karşılaşabileceği gibi Brunson krizinde olduğu gibi bu adımın piyasalar üzerindeki psikolojik etkisi de olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle süreç piyasalarda yakından takip ediliyor.

REUTERS

60 Saniyede Gün Özeti

Etiketler :