Doktorların Kuğu Emojili Dolandırıcılık Soruşturması Genişletiliyor

Bolu'da ortaya çıkan ve bazı doktorlar doktorlarının hastalara verdikleri her bir ilacın kupürü için ilaç mümessiline WhatsApp aracılığıyla kuğu emojisi göndererek kazancın yarısını istedikleri iddiasının ardından 4 doktor hakkında açılan soruşturma genişletildi. İdari soruşturmanın yanı sıra adli soruşturma da başlatıldı.

Olay yeri olan Bolu’da ilaç mümessili olarak çalışan T.Ş, İzzet Baysal Devlet Hastanesi ile İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli ortopedi doktorlarının ilaç mümessilinin çalıştığı ilaç şirketinin piyasaya sürdüğü ilaçları hastaların reçetelerine yazdıkları ve her bir ilaç için mümessilden ilaç parasının yarısını aldıkları iddiası gündeme oturmuştu.

bolu.jpg

İHBARLA ORTAYA ÇIKTI

Dehşet verici skandal ihbarla ortaya çıkmıştı. Şikayetin ardından İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, İzzet Baysal Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli ortopedi doktoru U.G. ile İzzet Baysal Devlet Hastanesi’nde görevli ortopedi doktorları H.K., R.Ö. ve M.T. hakkında soruşturma başlatıldı.

73181.jpg

KUĞU EMOJİLİ DOLANDIRICILIK

Soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan ilaç mümessili dolandırıcılıktaki WhatsApp'ta 'Kuğu Emojisi' detayını şöyle açıkladı:

"Ben PRP hazırlamasını tamamlayıp hekime bilgi veriyordum. Hekim gelip hastaya PRP işlemini uyguluyordu. Hasta işlem bittikten sonra hastaneden ayrılmadan önce nakit olarak bana veya IBAN numarasından tarafıma havale ile gönderiyordu. Yine paranın yüzde 50’sini hekime elden veriyordum. Yaklaşık 2-3 yıldır kupür toplamak yerine WhatsApp’tan bana mesaj atıyorlardı. R.Ö. kuğu emojisi atıyordu"

ADLİ SORUŞTURMA DA AÇILDI

Olayın ortaya çıkmasının ardından 4 doktor hakkında İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen idari soruşturmanın yanı sıra adli soruşturma da başlatıldı. Bolu Valiliği tarafından soruşturmanın daha detaylı incelenmesi için Sağlık Bakanlığı’ndan müfettiş talebinde bulundu. Hastanede mesailerine devam eden doktorların görevlerine devam edip etmeyeceklerinin ise soruşturma sürecine göre netlik kazanacağı öğrenildi.

Kaynak:DHA