Doğalgaz faturası 817 lira geldi: İtiraz etti 96 liraya düştü

Doğalgaz faturası yüksek geldiği için itiraz eden vatandaşın başvurusu üzerine, Kamu Denetçiliği Kurumu ilgili kamu idaresiyle yaptığı görüşmeler sonucu yurttaşın mağduriyeti giderildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Temmuz 2021 15:49
Doğalgaz faturası 817 lira geldi: İtiraz etti 96 liraya düştü

İstanbul'dan Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) başvuran bir kişi, 2020 kasım ve aralık aylarına ait doğalgaz faturasının gelmemesi üzerine ilgili kurumla görüştüğünü ve yetkililerin gelip bozuk olduğunu belirterek sayacı değiştirdiklerini ifade etti.

1 yıldır sayaç yanlış okuma yapıyormuş

Sayaç değiştikten sonra 817 lira fatura gelen başvurucu, evde 2 kişi kaldıklarını ve çalıştıkları için gün içinde fazla evde bulunmadıklarını kaydetti. Yetkililer tarafından yaklaşık bir yıldır sayacın yanlış okuma yapması nedeniyle yüksek fatura geldiği yönünde bildirim yapıldığına dikkati çeken başvurucu, sayaç değişikliği sonrasında hesaplanan ortalama tüketim bedelinin normal olmadığını, fazla gelen fatura bedelinin yeniden düzenlenmesi ve mağduriyetinin giderilmesini istediğini bildirdi.

Başvuruyu inceleyen KDK, ilgili idareyle görüşmeler gerçekleştirdi.

KDK'nin girişimleri sonucu şikayete konu olan 817 liralık fatura tutarı idare tarafından düzeltildi ve başvurucuya 96 liralık yeni fatura çıkarıldı.

 

KAYNAK: Anadolu Ajansı