Diyanet İşleri Başkanı Erbaş hakkındaki 40 paylaşıma erişim engeli

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkındaki 40 sosyal medya paylaşımına erişim engeli getirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Nisan 2020 10:16
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş hakkındaki 40 paylaşıma erişim engeli

Salgın hastalık süresince tartışmalı uygulamalara imza atan Diyanet İşleri Başkanlığı, sosyal medyadan başkan Ali Erbaş hakkındaki paylaşımları engelletmeye başladı. Son olarak Ankara 4’üncü Sulh Ceza Hakimliği, Diyanet’in avukatlarının yaptığı başvuru sonucunda 40 sosyal medya paylaşımı hakkında erişimin engellenmesine karar verdi.

BirGün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında yapılan ve daha sonra engellenen paylaşımlar arasında Prof. Dr. Haluk Savaş’ın bir anketi de Beştepe’deki cyer aldı. Salgın hastalığın ardından cuma namazlarını engelleyen ve camilerde toplu ibadet yasağı getiren Erbaş’ın, amide protokole özel cuma namazı kıldırması ile ilgili olarak Savaş takipçilerine, “Diyanet İşleri Başkanı bundan sonra ne yapmalı?” sorusunu yöneltti. Seçenekler arasında “Özür dilemeli, istifa etmeli, Cumaları iptale devam” yer aldı. Ankette en çok oyu yüzde 63 ile “İstifa etmeli” seçeneği aldı.

"Mesajım daha sert olurdu"

Paylaşımı Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın kişilik haklarına saldırı olarak değerlendirilen ve erişimi engellenen Prof. Dr. Haluk Savaş, “Kararı kesinlikle kabul etmiyorum. Erbaş’ın istifasına yönelik seçeneğe aynen katılıyorum” dedi.

Erbaş’ın coronavirüse karşı insanların toplanmasını yasakladığı ve cuma namazlarını iptal ettiğini ancak buna karşı protokole özel bir namaz organizasyonuna imza attığını anımsatan Savaş, “Böyle bir cuma namazı düzenlenmesini bilimin, tıbbın ve dinin örneklerine uygun olmadığını düşünüyorum. Kendi fikrimi ifade etseydim çok daha sert bir mesaj paylaşırdım ama sadece anket yaptım. Bunun engellenmesi de kesinlikle ifade özgürlüğü ihlalidir” diye konuştu.