'Dini eğitimde' e-medrese zamanı

'Dini eğitimde' e-medrese zamanı
İstanbul’da “Darul İlim-İslami İlimler Merkezi” adı altındaki kuruluş, tarihi Sultanahmet Camisi’nin avlusunda medrese kurdu. 22 bini aşkın öğrenciye ders verdiğini açıklayan kuruluş, aynı zamanda sosyal medya üzerinde “e-medrese” hizmeti de veriyor.

İslami İlimler Merkezi’nin “Sultanahmet Medresesi” adını verdiği ortamda, tarihi Sultanahmet Camisi’nin içerisinde dini dersler veriliyor, konferanslar düzenleniyor, sınavlar yapılıyor. Medrese kurduğunu duyuran merkez, hedefini ise “İslam’a yönelik Batı’da üretilen devasa bilgi birikimiyle hesaplaşabilecek ‘alimler’ yetiştirmek” ifadeleriyle açıklıyor.

Cumhuriyet'in aktardığına göre, merkez, Cumhuriyetin kuruluşunu “modern zamanlarda milletimizin, aidiyetleriyle ilişkisini zayıflatan bir değişim ve dönüşüm sürecine maruz kaldığı malumdur” diye eleştirerek, “Son dönemde yaşanan olumlu gelişmeler, suyun asli mecrasına dönmesi noktasında son derece önemli bir imkanı işaret etmektedir. Hayatın her alanında tekrar görünür olmaya başlayan ve insanımızı bir bütün olarak kuşatan kültür ve medeniyet reflekslerimiz, milletimizin geleceğini yeniden şekillendirme yolunda bilinçli ve iradi bir tercihte bulunduğunu gösteriyor” görüşünü savunuyor.

Dersi Hatipoğlu veriyor

Medrese adı verilen cami avlusunda, Sultanahmet Camisi’nin eski imamlarından Emrullah Hatipoğlu haftalık hitabet ve minber dersleri veriyor. Hatipoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Diyanet dergisine verdiği bir söyleşide, “Biz Kur’an öğretiminin ve dini ilimlerin öğretiminin yasak olduğu, acı hikâyelerle büyüdük” ifadelerini kullanmıştı. Hatipoğlu, kimliğini, gençliğinde okuduğu Necip Fazıl Kısakürek’in Büyük Doğu dergisi ve kitaplarının oluşturduğu da söylemişti.

Müfredat kitabı var

Aynı merkez, Sultanahmet Camisi’ndeki medrese adını verdiği dinsel eğitimin dışında internet üzerinden “e-medrese” ile çevrimiçi program yürütüyor. Müfredat kitabı bile yayımlanmış olan “medrese”nin Genel Müdürü, Edirnekapı Müdürü ve Sultanahmet Müdürü de var. Şimdiye değin 1304 ders videosu çektiğini açıklayan merkezin e-medrese uygulaması ile ücretsiz “Arapça, Kuran, hadis, fıkıh, kelam, İslam tarihi ve mantık” dersleri veriliyor.