Daha önce 6 kez iptal edilmişti! Ali Ağaoğlu'nun Maslak 1453 projesinde karar çıktı: İmar planları yine iptal edildi

Daha önce 6 kez iptal edilmişti! Ali Ağaoğlu'nun Maslak 1453 projesinde karar çıktı: İmar planları yine iptal edildi
İstanbul Maslak'ta iş insanı Ali Ağaoğlu'nun TOKİ ve Emlak Konut işbirliğiyle inşa ettirdiği 1453 projesiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Daha önce de altı kez iptal edilen projenin yedinci imar planı da mahkeme tarafından iptal edildi.

Cumhuriyet Gazetesi'nden Şeyda Öztürk'ün haberine göre İş insanı Ali Ağaoğlu’nun Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Emlak Konut işbirliğiyle İstanbul Maslak’taki Fatih Ormanı’nın yanında, eski askeri alanda inşa ettirdiği 1453 projesinin imar planlarına ilişkin açılan davada yürütmeyi durdurma kararı çıktı. 2012 yılının en büyük projelerinden biri olan Maslak 1453, 2016-2017 yılları arasında daire satışları yapmaya başladı.

UZMANLARIN TEPKİ GÖSTERDİĞİ PROJEYE KARŞI BİRÇOK DAVA AÇILDI

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en yüksek rakamlı toplu satışı yapılan projeye uzmanlar tepki gösteriyordu. Projeye karşı birçok dava açıldı. Daha önce de imar planları altı kez iptal edilen projeye karşı hazırlanan yedinci plan da mahkeme tarafından iptal edildi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından açılan davada geçen aylarda bilirkişi raporu yayımlanmıştı. Raporda, imar planlarının şehircilik ilke ve esaslarına, planlama tekniklerine ve kamu yararına uygun olmadığını belirmişti.

Ayrıca, “Planlarda yoğunluk değerinin nasıl düşürüldüğüne ilişkin herhangi bir açıklamada bulunulmamıştır. Belediye hizmet alanının ne amaçla kullanılacağı plan uygulama hükümlerinde belirlenmemiştir. Planlarda ‘özel üniversite alanı’ fonksiyonu yer almamasına karşın alanda özel üniversite alanı bulunmaktadır. Kişi başına düşen inşaat alanının 78 metrekare olarak belirlenmesi gerekçelendirilmemiştir” denildi.

Raporun mahkemeye sunulmasının ardından imar planlarına ilişkin yedinci kez yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Etiketler :