Daha 6 yaşındayken nikâhı kıyılan çocuğun davasında karar günü

Daha 6 yaşındayken nikâhı kıyılan çocuğun davasında karar günü
Türkiye onu "H. K. G." olarak tanıdı. Henüz 6 yaşındayken imam nikâhı kılındı. 12'sine geldiğinde ise 'düğünü' yapıldı. Yaşadığı dehşeti yıllar sonra da olsa savcıya anlatabilen H. K. G.'nin açtığı davada yarın kararın çıkması bekleniyor. H. K. G. ile çocuk yaşta evlenen Kadir İstekli, oyun çağındaki çocuğunun nikahını kıyan baba Yusuf Ziya Gümüşel ile annesi davanın sanıkları arasında yer alıyor.

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşında kızı H.K.G.'yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirdiği iddialarına ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Kadir İstekli hakkında “Çocuğun cinsel istismarı" ve “Nitelikli cinsel saldırı" suçlarından 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan 18 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istenmişti.

yer1.jpg
Sancaktepe'de binası bulunan vakfı, tutuklu baba Yusuf Ziya Gümüşel kurdu.

30 Ocak’ta görülen ilk duruşmada mahkeme heyeti yayın yasağı ve gizlilik kararı getirilmesine karar vermişti.

KARAR ÇIKMASI BEKLENİYOR

Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli’nin tutuklu, anne Fatıma Gümüşel’in tutuksuz yargılandığı davada 17 Temmuz’da görülen duruşma Yusuf Ziya Gümüşel’in avukatı istifa etmişti.

65d00b12-4c5a-474e-b339-182b70ab3266.jpg
İBB ekipleri, Hiranur Vakfı'nın kaçak bölümlerini yıkmıştı.

9 Ekim’de görülen duruşmada ise Yusuf Ziya Gümüşel’in yeni avukatı savunma yapmak için süre talep etmişti ve dava bu nedenle 23 Ekim’e ertelenmişti. Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada yarın karar çıkması bekleniyor.

Etiketler :