CHP'li Sındır: Dördüncü Devrimi Yapacağız

CHP Genel Sekreteri Sındır'dan İzmir'de önemli açıklamalar...Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreterlik görevini alarak partinin ikinci ismi olan İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, ziyaretlerine Küçükmenderes...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
CHP'li Sındır: Dördüncü Devrimi Yapacağız

CHP Genel Sekreteri Sındır'dan İzmir'de önemli açıklamalar...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Sekreterlik görevini alarak partinin ikinci ismi olan İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, ziyaretlerine Küçükmenderes havzasında başladı.

Ödemiş örgütü ile bir araya gelen Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır, CHP’nin sonuç bildirgesi, MYK, PM yapısı, yeni anayasa, başkanlık sistemi konularını konuştu. Sındır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kaymakamlara verdiği talimat üzerinden eleştirdi.

Saat 13.45’te CHP Ödemiş parti merkezinde partililer ile bir araya gelen Kamil Okyay Sındır’a CHP Ödemiş İlçe Başkanı Nazan Dönmez ve partililer eşlik etti.

“BANA VERİLEN GÖREV SİZİN”

Genel Sekreter Kamil Okyay Sındır, İzmir’de, Ödemiş, Kiraz, Beydağ, Bornova ve Karşıyaka’da siyaset yaptığını belirterek "Bornova Belediye Başkanlığı görevimin sonrasında ön seçim için sizlerin karşısına çıktım. 16 ilçede çalışmalarımı sürdürdüm. O dönem bana oy veren vermeyen herkesin üzerimde emeği olduğunu düşünüyorum ve teşekkür ediyorum. Bugün bana verilen görev ve yetki sizlerin görevi ve yetkisidir. Partimiz 35. olağan kurultayını yaptı. Kurultay bir takım organlara insanların seçilmesi toplantısı değil partilerin yeni dönemde çalışmalarını, programlarını siyasi yaklaşımlarını ülkenin içinde bulunduğu koşullara bağlı olarak buna nasıl bir davranış biçimde olunacağı tartışıldığı konuşulduğu ortamlardır” dedi.

“DÖRDÜNCÜ DEVRİMİ YAPACAĞIZ”

“Türkiye Cumhuriyetini kuran, devrimler yapan, laik demokratik ilkeler üzerinde büyüyen parti olarak kurultaydaki vurgu da dördüncü devrimi yapacaklarını söylediklerini belirten Sındır, şöyle konuştu: "Özgürlükçü demokrasi devrimini gerçekleştireceğiz diyoruz. Sonuç bildirgemizin özünde bu var. Parti devleti düzenine son vereceğiz. Hukuk devletini yani Türkiye Cumhuriyeti demokratik laik sosyal hukuk devletidir diyoruz bunu yerine getireceğiz. Yargının üzerindeki vesayeti siyasetin vesayetini hükümetin iktidarın vesayetini kaldıracağız.”

“ANAYASAMIZIN İLK DÖRT MADDESİ DEĞİŞTİRİLEMEZ”

Anayasa konusuna değinen Kamil Okyay Sındır, sözlerine şöyle devam etti: “Bir kere şunun altını çizerek söylüyorum Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının o ilk dört maddesi var ya üniter devlet yapımızı, resmi dilimizi, bayrağımızı ve vatanımızı tanımlayan anayasamızın değiştirilemez o ilk dört maddesini bizde asla izin vermiyoruz. Bunu herkesin bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ancak Anayasa’mız darbenin getirdiği anayasadır. Özgürlükleri kısıtlayan sınırlayan demokrasiyi köstekleyen bir anayasa bir anayasanın özgürlükçü demokrasi adına sınırlarının kaldırılması gerektiğini söylüyoruz ama bu sadece anayasa değil bizim o darbe hukukunun yeniden ele alınmasın söylüyoruz. Darbe hukuku derken olay sadece anayasa değil Türkiye’deki bütün mevzuat üzerindeki özgürlükleri sınırlayan kısıtlayan ama bizim vazgeçmeyeceğimiz ilklerden de asla ödün vermeden bir düzenleme yapılmasını söylüyoruz. Siyasi parti yasasının değişmelidir diyoruz. Genel başkan sultasında, lider sultasında partiler yerine daha demokratik siyasi oluşumların olması gerektiğini söylüyoruz. Seçim yasasının değişmesini söylüyoruz barajların kaldırılmasını söylüyoruz.”

“BAŞKANLIK SİSTEMİNİN YANINDA DEĞİLİZ”

Sındır, Türkiye gündeminden düşmeyen başkanlık sistemi konusunda da şöyle konuştu; “Başkanlık sistemi bizi hiç ilgilendirmiyor. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin demokratik, laik sosyal hukuk devleti ilkesi ve parlamenter demokratik rejimin yani bu meclisin cumhuriyetin kuruluş felsefesidir. Her zaman bu felsefeyi ortaya koyan parti olarak her zaman savunacağı savunmaya da devam edeceğiz. Şuan ki getirilmeye çalışılan yargıya da tek adam hükmediyor.”

“TEK ADAM HÜKMEDİYOR”

“Yürütmeye tek adam hükmediyor, yasamayı da tek adam hükmediyor" diyen Sındır, oysa yasama, yargı ve yürütme kuvvetler ayrılığı ilkesinde bunların birbiri üzerinde egemenlik kuramayacaklarını söyledi.

Bir de dördüncü kuvvet olarak medya olduğunu anlatan Sındır, "medyanın da özgür olması basının özgür olması sadece orada görev yapan köşe yazarlarının, basın çalışanlarının özgürce kalemlerini kullanmalarını sağlamak bir düzenleme olarak bakmamak gerekiyor. Medyanın özgürlüğü hepimizin haber alma özgürlüğüdür."

“CUMHURBAŞKANI MEVZUATI BİR KENARA BIRAKIN DİYOR!”

Cumhurbaşkanını eleştiren Kamil Okyay Sındır şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı ise daha geçen gün kaymakamlara mevzuatı bir kenara bırakın diyor gidin belediyelerin taşınır taşınmazların neyi varsa el koyun dedi kaymakama öyle talimat veriyor. Biz diyoruz ki ey Cumhurbaşkanı gel yasal sınırlar içerisinde davran, anayasanın sana çizdiği sınırların dışına çıkma, tarafsızlığını koru bu anlamda sen namus ve şeref sözü verdin. Ama Cumhurbaşkanımız kalkıyor yasa tanımam diyor, mevzuatı boş verin bir kenara bırakın diyor, gidin ona el koyun buna el koyun diyor, işte üniversite öğretim üyeleri bilmem şöyle yapmış, onu da söyleyeyim onun içeriği ile ilgili bizde bir şey söyleyebiliriz olabilir içerik önemli değil ama düşüncenin ifade özgürlüğünü savunuyoruz.

“KORKU, BASKI, ZULÜM VAR”

Geçtiğimiz gün üniversiteli gençlerimiz halay çekiyor, üniversite de çimlere oturuyor diye üniversite de disiplin cezası aldığını anlatan Sındır, sözlerini şöyle tamamladı:

"Okuldan uzaklaştırma ve gözaltına alınıyor. Bizim partimizin gençleri basın açıklaması yapıyor bir karikatür var emniyet koymayın diyorlar tamam diyorlar koymuyorlar basın açıklamasından sonra gözaltına alıyorlar götürüyorlar hiçbir şeyde yok. Ne sözde ne eylemde hiçbir suç yok. Ama bir korku, bir baskı, bir zulüm bunların hepsini el birliği ile aşacağız. Güç bizim aslında güç halkın gücüdür sizlersiniz bizleriz.”

egemedyası