CHP'li Karabat: Cumhurbaşkanlığı denetimsiz harcamanın üssü oldu

CHP'li Karabat: Cumhurbaşkanlığı denetimsiz harcamanın üssü oldu
CHP'li Özgür Karabat, 2021 yılı Sayıştay raporları üzerinden milyarlarca liranın kontrolsüz şekilde harcandığını açıkladı.

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, kamu kaynaklarının denetimsiz şekilde harcandığına yönelik açıklamalarda bulundu.

Karabat, Sayıştay raporlarında elde ettiği sonuçları sosyal medya hesabından paylaştı. Sayıştay'ın 2021'nin yıllık bulgularında 'sıfır' veri elde etmesine dikkat çeken Karabat, "Ya Sayıştay görevini yapmıyor, ya da Sayıştay denetçilerine gerekli evraklar verilmiyor. Bulgu bulunmaması imkansız?" dedi.

Karabat, 2021 yılında Cumhurbaşkanlığı'nın yaptığı mal ve hizmet alımı, cari transfer ve sermaye transferi rakamlarını inceleyerek kontrolsüz harcanan paralarla ilgili "Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan harcamalar için ihale yapıldı mı?" diye sordu

Özgür Karabat'ın paylaşımları şöyle:

1-AKP’nin Türkiye’ye dayattığı başkanlık sisteminin sonucu olarak, kamu kaynakları kontrolsüz bir şekilde harcanıyor. Anayasal denetimden kaçırılan yüz milyarlarca lira, yandaşların ve belirli ailelerin cebine giriyor.

2-Sayıştay’ın Cumhurbaşkanlığı raporlarına baktığımızda, 2021’de yıllık bulgu sayısı “sıfır” çıktı. Hatta 2014’ten beri bulgu yok! Burada ya Sayıştay görevini yapmıyor, ya da Sayıştay denetçilerine gerekli evraklar verilmiyor. Bulgu bulunmaması imkansız? Açıklayalım...

3-Cumhurbaşkanlığı’nın 2021 dönemi olumsuz faaliyetinin faturası 3 milyar 613 milyon TL oldu. 2.3 milyar TL mal ve hizmet alımı yapıldı. 498.4 milyon TL’lik cari transfer gerçekleştirildi. 431.6 milyon TL’lik sermaye transferi oldu. Bunların nerelere yapıldığı bilinmiyor.

4-Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan harcamalar için ihale yapıldı mı? Yapıldıysa hangi şartlarda, kimler davet edildi? Bu denli yüksek bir harcamanın kaydının saklanması kabul edilemez.

fr0pgexwwaamgix.jpgfr0pgewwiail7uc.jpg5-Mesela Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde açık spor sahasının kapalıya çevrilmesi işi Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bütçesinden yapılıyor. Buradaki ihale pazarlık usulü ile adrese teslim gitti! Üniversite gençleri yurt beklerken bakanlık başka işler peşinde!

7-Bu arada her fırsatta faize karşı olduğunu söyleyen Erdoğan’ın yönettiği Cumhurbaşkanlığı bütçesinde 2021’de 65 bin 855 TL faiz olduğunu görüyoruz. Faiz tablosu aşağıda... Yoksa Sn. Erdoğan yine mi kandırıldı?

fr0pgv7xsamve5c.jpg

8-Sayıştay’ın bütçe denetim raporunda “Alınan Bağış ve Yardımlar ile Özel Gelirler” kalemi sıfır olarak gösteriliyor. Ancak faaliyet sonuçları tablosunda bu kalemde 2 milyon 449 bin TL’lik bir gelir var. Bu çelişki neden kaynaklanmıştır? Saray’a bağış yapan kimdir?

fr0phpiwcaqstqv.jpg

fr0phpjx0aaeoxd.jpg

9-Türkiye’yi 5 yılda ekonomik olarak çökerten başkanlık sisteminin yandaşları zengin ettiği, Cumhurbaşkanlığı mali tablolarında net bir şekilde tekrar görüldü. 14 Mayıs’ta Millet İttifakı’nın öncülüğünde Sn. Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde bu ucube sistemden kurtulacağız.

Etiketler :