CHP'den Varank'a yanıt gecikmedi: Uzaya değil diktatörlüğe karşı çıktık

CHP'den Varank'a yanıt gecikmedi: Uzaya değil diktatörlüğe karşı çıktık
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Twitter üzerinden Türkiye'nin uzaya çıkma çabalarına CHP'nin engel olduğunu iddia etti. CHP, yapılan açıklamanın açık bir çarpıtma ve iftira olduğu dile getirildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Twitter üzerinden Türkiye'nin uzaya çıkma çabalarına CHP'nin engel olduğunu iddia etti. CHP'den Varank'a yanıt gecikmedi. Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın Türkiye Uzay Ajansı ile ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuruya ilişkin değerlendirmeleri konusunda açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

"Cumhurbaşkanı kararnamesi ile Türkiye Uzay Ajansı görevlilerinin özlük haklarının düzenlenmesi mümkün değildir.

İptali istenen diğer bir hüküm ise; bütçe konusunda ajans yönetim kuruluna verilen; denetimi ortadan kaldıran ve keyfiliklere zemin hazırlayan harcama yetkisine ilişkindir. Sayıştay denetimini kaldıran böylesine geniş bir yetkilendirmenin, şeffaflıkla bağdaşmayacağı ve suiistimallere yol açacağına kuşku yoktur.

Bilimsel araştırmalar ile yönetim kurulu üyelerine ödenecek huzur hakkını ilişkilendirmek, kamu kurumlarına arpalık gözüyle bakıldığının göstergesi niteliğindedir. Bu tutum bize yabancı değildir.

Görüleceği gibi; CHP’nin iptalini istediği hükümlerin hiçbirisi Türkiye Uzay Ajansı’nın tüzel kişiliği, faaliyet esasları ve yürüteceği bilimsel araştırmalar ile ilgili değildir. Bu hükümlerin iptal edilmesi durumunda, Türkiye Uzay Ajansı’nın faaliyetlerinin ve bilimsel çalışmaların durdurulacağını iddia etmek, Bakan Varank’ın bilgisizliğinden kaynaklanmıyorsa, en hafif deyimiyle iftiradır.

CHP’nin itirazı; halkın iradesiyle oluşan Gazi Meclis’in iradesi yerine, Anayasa’ya aykırı şekilde tek adamın iradesinin konulması çabalarınadır. CHP; TBMM’nin diktatöryal bir anlayışla ve sonu belli olmayan bir müdahaleye hukuksuz bir şekilde maruz kalmasına direnmektedir. Önümüzdeki dönemde çıkarılacak Cumhurbaşkanlığı kararnamelerine dayanak oluşturabilecek olan bu hukuksuz anlayışa CHP teslim olmayacaktır. Bakan Varank’a; TBMM’de namusu üzerine ettiği Anayasa’ya sadakat yeminini hatırlatırız. "

Etiketler :