Çanakkale'de orman yangını: Rüzgar giderek hızını artırıyor

Çanakkale'de orman yangını: Rüzgar giderek hızını artırıyor
Çanakkale'nin Gelibolu ilçesindeki ormanlık alanda, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Alevlere söndürülmesi için havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Gelibolu ilçesine bağlı Ilgardere köyündeki ormanlık alanda, saat 15.00 sıralarında, belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine orman ve itfaiye ekipleri, helikopter ve çok sayıda arazöz ile bölgeye sevk edildi. Yangın bölgesinden yükselen dumanlar, Çanakkale Boğazı'nı kapladı. Alevlere söndürülmesi için havadan ve karadan müdahale ediliyor.

Rüzgâr hızını artırıyor

Yapılan açıklamaya göre yangına 30 helikopter ve 2 yangın söndürme uçağının yanısıra çok sayıda personel de yangına müdahale ediyor. Bölgedeki rüzgarın hızı giderek artıyor. 

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'dan açıklama

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Halk TV’de İrfan Değirmenci ile Halk Ana Haber’e bağlanarak son durumu anlattı. Şiddetli rüzgar olduğunu belirten Gökhan, hem havadan hem karadan müdahale olduğunu belirtti.

Hava kararınca helikpoter ve uçakların uçamadığını hatırlatan Gökhan, “İnşallah hava kararmadan kontrol altına alınır ama rüzgar olması, anızların bulunması, çam ormanı olması işleri zorlaştırıyor” dedi. An itibarıyla yerleşim yerlerine ve milli parka sıçrama tehlikesinin olmadığını belirten Gökhan, “Yakınlarda otel vardı, onu boşalttık” dedi.

Yangının sebebinin henüz belli olmadığını ifade eden belediye başkanı, “Biçerdöverden çıkan kıvılcımın anızlarda yangına neden olduğu duyumunu aldık” diye konuştu.

Bakan Pakdemirli: 300 hektara yakın alan kaybedildi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son duruma ilişkin açıklamada bulundu. Pakdemirli, "Şu ana kadar 300 hektara yakın bir alanı kaybetmiş görünüyoruz. Bu biraz daha artabilir. Önümüzde 1 saat 15 dakikamız daha var. Arkadaşlarımızla birlikte bunu değerlendiriyoruz. Akşam için de belirli hazırlıklarımız var. İHA’lardan bilgi akışları devam ediyor. Gece şartları mutlaka aleyhimize işleyecek ama çalışmaları sürdüreceğiz" diye konuştu.

Etiketler :