Bulgaristan'da "hastanelerin salgınla mücadeleye hazır olmadığı" gerekçesiyle istifalar geldi

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da 85 kişilik sağlık görevlisi, salgın hastanesine dönüştürülmek istenen hastanenin yeni tip coronavirüs salgınıyla mücadele için hazır olmadığı gerekçesiyle istifa etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Mart 2020 17:20
Bulgaristan'da "hastanelerin salgınla mücadeleye hazır olmadığı" gerekçesiyle istifalar geldi

Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da coronavirüs (Covid-19) hastalarının sevk edilmesi için belirlenen bazı hastanelerde sağlık görevlileri toplu istifa etti.

Ülkenin başkenti Sofya’da ‘2. Şehir Hastanesi’nden 85 kişilik sağlık görevlisi, salgın hastanesine dönüştürülmek istenen hastanenin salgınla mücadele için hazır olmadığı gerekçesiyle topluca istifalarını sundu.

Sağlık görevlilerinin, hastanenin salgınla mücadele için hazır olmadığını, solunum cihazları bulunmadığını ve sağlık görevlilerine gerekli koruyucu giysi ve malzemelerinin sağlanmadığını öne sürerek, istifalarını sunduğu belirtildi. Ayrıca, hastanedeki doktorların çoğunun emekli ya da emekli olmaya yakın olduğu için coronavirüs salgınında riskli grupta yer aldıkları belirtildi.

Sofya Belediye Başkanı Yordanka Fandıkova’nın hastane yönetimiyle görüşüp, 10 kişilik bir salgın ünitesi oluşturulmasını istediği sağlık görevlilerinin buna da sıcak bakmadığı öğrenildi. Sağlık görevlilerinin bu ünitelerde çalışmak istemediği ve hemşireler arasında da birçok kişinin istifasını sunduğu öne sürüldü.