'Bu pazar seçim olsa' anketi sonuçlandı

İstanbul Ekonomi Araştırma'nın Nisan ayında yaptığı araştırma sonuçlandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Nisan 2020 15:23
'Bu pazar seçim olsa' anketi sonuçlandı

İstanbul Ekonomi Araştırma Merkezi, Nisan ayı ikinci yarısına ait araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Coronavirüs salgınının ardından 10 Nisan'da ilan edilen ilk sokağa çıkma yasağının ardından yapılan araştırmada, partilerin oy oranı, liderlerin güvenilirlikleri, belediye başkanlarının performansı, coronavirüsün gümlük yaşama etkileri ve Sağlık Bakanlığ'nın günlük olarak açıkladığı coronavirüs vaka ve ölüm sayılarına kadar pek çok soru vatandaşlara yöneltildi.

Ankete göre 'Bu pazar seçim olsa' partilerin alacakları oy oranları şu şekilde:

AKP: 35.8
CHP: 21.1
MHP: 12.2
HDP: 11.1
İYİ PARTİ: 9.7

İYİ Parti'nin barajın hemen altında göründüğü ankete göre, AKP'nin 24 Haziran seçimlerinden bu yana kaybettiği oy oranı ise yaklaşık yüzde 7 olarak görünüyor.

Erdoğan en çok puan kaybeden lider oldu

Ankete göre Nisan ayı Liderlerin Başarı Puanı sıralamasında neredeyse her lider düşüş yaşarken, Devlet Bahçeli önceki aya göre artış göstererek üçüncü sırada yer aldı. Recep Tayyip Erdoğan 5,26 puanla birinci sırada yer alırken, Ekrem İmamoğlu ise 4,24 puan ile ikinci sırada yer aldı.

Mart ayına kıyasla puanını 0,19 arttıran Devlet Bahçeli, 3,98 puan ile Mansur Yavaş’ı geçerek üçüncü sırada yer aldı. Mansur Yavaş ise 3,62 puanla dördüncü sıraya geriledi. Mart ayı puanlarına göre, Erdoğan, İmamoğlu ve Yavaş puan kaybı yaşarken, puan kaybının en çok olduğu lider ise 0.28 puan ile Recep Tayyip Erdoğan oldu.

4 AKP seçmeninden 1'i bakanlık verilerine güvenmiyor

Anketin dikkat çeken bir başka sonucu ise coronavirüs salgını hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaların güvenilirlik oranı. Ortalama olarak ankete katılanların yüzde 62.2'si verileri güvenilir bulurken, AKP seçmeninde bu oran yüzde 73.2 olarak çıkıyor. Ancak AKP seçmenini yüzde 26.8'inin açıklanan rakamlara inanmadığı da anketin çarpıcı sonuçlarından biri.

En başarılı büyükşehir başkanı

Coronavirüsle mücadele konusunda Ankara, İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediye başkanlarının mücadelesi genel olarak başarılı bulunurken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ekrem İmamoğlu ve Tunç Soyer'in bir adım önünde yer aldı.

Halkın 4'te 3'ü Erdoğan'ın kampanyasını desteklemiyor

Araştırmaya göre; halkın yalnızca 4'te 1'i Cumhurbaşkanlığının başlattığı "Biz Bize Yeteriz" kampanyasına bağış yapmayı tercih edeceklerini bildirdi.

Buna karşılık Kızılay'a bağış yapmayı tercih edenlerin oranı yüzde 16,6 olurken, belediyelere destek yüzde 11,1, Ahbap Derneği'ne destek yüzde 11, Diyanete destek yüzde 7'de kaldı.

Halkın yüzde 22,6'sı ise bağış yapmayı düşünmediğini belirtirken şaşırtan oranlar AKP seçmeninden geldi. AKP seçmeninin yalnızca yüzde 1,4'ü Diyanete bağış yapmayı tercih edeceklerini söylerken; bu oran CHP seçmeninde yüzde 8,4, HDP seçmeninde yüzde 12,1, İYİ Parti seçmeninde 18,8, MHP seçmeninde ise yüzde 6,5 olarak görüldü.

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı kampanyasına destek ise AKP seçmeninde yüzde 47,5, CHP seçmeninde yüzde 4,7, HDP seçmeninde yüzde 0,3, İYİ Parti seçmeninde yüzde 6,6 ve MHP seçmeninde yüzde 31,5 olarak belirlendi.

ba98e0a8-01bd-48d9-a169-3fb14027a2b9.jpg