Bu ne iştir: Turistler muaf, hizmet verecek personel yasaklı

Bu ne iştir: Turistler muaf, hizmet verecek personel yasaklı
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) bir açıklama yaparak salgında turizm personelinin kısıtlı olması nedeniyle kısıtlamadan muaf turistlere verilen hizmetlerin aksatmasından yakındı

TÜRSAB açıklamasında, Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi ve Görev Belgesi uygulamasındaki hataların Türk turizmine zarar verdiğinin altını çizdi.

Otellerin hizmet vermeye devam ettiğini hatırlatan TÜRSAB'ın şikayeti şu: Otellerdeki turistleri ülkeye getiren, onları havaalanından alıp oteline götüren, gezdirmen seyahat acenteleri kısıtlamaya takılıyor. 

Turistler tura çıkarılamayan turistler

Açıklamada şöyle dendi: "Seyahat acentesinden hizmet satın almış turistler, satın aldıkları hizmete ulaşamıyor ve tatilleri zehir oluyor. İçişleri Bakanlığı, Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi'nde yabancı turistlere hizmet verecek seyahat acentelerini muafiyet listesine eklemediği gibi, e-devlet üzerinden yapılacak ve kısıtlamada görevini yapacak kişilere verilecek Görev Belgesi başvurusunda otel çalışanlarına ilişkin tanım varken, seyahat acentelerin faaliyet alanı 'muaf olmayan işler' kapsamında değerlendiriliyor. Bu nedenle seyahat acentelerinin başvuruları reddediliyor, turistler tura çıkamıyor, otellerine gidemiyor.

TÜRSAB, daha önceleri olduğu gibi, kısıtlama dönemlerinde ve en son Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi ile ilgili İçişleri Bakanlığına yabancı turistlere hizmet verecek seyahat acentelerinin kısıtlamalardan muaf olmaları hususunu hatırlatan, talep eden çok sayıda başvuru yapmış olsa da bu başvurulara bugüne kadar bir cevap alamamıştır."

TÜRSAB'ın aynı başvuruları, Kültür ve Turizm Bakanlığına da yaptığı bildirilen açıklamada, İçişleri Bakanlığı ile görüşülerek bu sorunun çözümlenmesi talebine cevap alınamadığı kaydedildi.

Eğer bir önlem alınmazsa am kapanma döneminin sonuna doğru artacağını düşünen TÜRSAB  Kısıtlamanın ikinci gününde Antalya'dan, Marmaris'ten, İstanbul'dan yükselen şikayetlerin, bu yanlıştan dönülmemesi halinde turizm sezonunu başlamadan yaralayacak görüntü ve haberlerin kısıtlama sürecinin sonuna kadar çığ gibi artacağını dile getirdi. 

İçişleri Bakanlığı'na çağrı

kisitlama-turist.jpg

Açıklamada şu çağrı yapıldı: "İçişleri Bakanlığı, kendi içinde çelişkili bu uygulamaya son vererek yabancı turistlere hizmet edecek seyahat acentelerine ve görevlilerine kısıtlama süresince çalışabilme olanağını sağlamalı ve çok sayıda sektörle birlikte turizm sektöründe otellere tanınan muafiyet hakkına seyahat acentelerini de dahil etmelidir. Aksi takdirde seyahat acentelerinin telafisi mümkün olmayan zararlara uğramasına neden olacak bu uygulamalar, turizm sektöründe 2021 yılının da kayıp olmasına neden olacaktır."

 

Etiketler :