Boyabatlı esnaf Kılıçdaroğlu'na dert yandı: Etiket değiştirmeye yetişemiyoruz

Kılıçdaroğlu Sinop ziyaretinde Boyabat ilçesinde esnafın sorunlarını dinledi. Esnaf, sürekli zam yapmak zorunda kaldıklarına isyan ederek, “Etiket değiştirmeye yetişemiyoruz, ekonomimiz güzel olduğu için. Bugün 20 lira, yarın 25 lira” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sinop’un Boyabat ilçesinde esnafın derdini dinledi. Bir esnaf sürekli zam yapmak zorunda kaldıklarını vurgulayarak, “Etiket değiştirmeye yetişemiyoruz, ekonomimiz güzel olduğu için! Bugün 20 lira, yarın 25 lira” dedi. Bir ayakkabı boyacısı ise kahvehaneler kapalı olduğu için iş yapamadığına dikkat çekerek, “Akşam eve giderken eve bir ekmeği zor getiriyorum” diye vurguladı.

Boyabat'ın tek kadın dönercisi: Piyasada iş yok

Kılıçdaroğlu Boyabat’ın tek kadın dönercisini de ziyaret etti. Kadın dönerci, “Türkiye’de tanımıyorum, ilkim” dedi. Kılıçdaroğlu kadın dönercinin kestiği et döneri yedi ve dönerci ile beraber döner kesti. Kadın dönerci, günde 20 ekmek satabildiklerini belirterek, “Piyasada iş yok” diye vurguladı.

ekran-resmi-2021-04-08-16-54-26.png

Ayakkabı boyacısı: Sıkıntı büyük, öyle böyle değil

Kılıçdaroğlu, bir ayakkabı boyacısının derdini de dinledi. Boyacı, 25 yıldır boyacılık yaptığını, pandemi nedeniyle sokağa çıkma yasağında iş yapamadığını belirtti. Boyacı, kahvehaneler kapalı olduğu için işlerinin düştüğünü dile getirerek, “Sıkıntı büyük. Öyle böyle değil. Akşam eve giderken eve bir ekmeği zor getiriyorum” diye vurguladı.

Kıyafet satan esnaf ise işlerini iyi olmadığını “İyi dersek yalan söylemiş oluruz” diyerek anlattı. Esnaf, “Kirayı veremiyoruz, kredileri ödeyemiyoruz. Sıkıntılar diz boyu” sözleriyle Kılıçdaroğlu’na dert yandı.

Kılıçdaroğlu, yolda kolunu kırmış bir küçük kız ve ailesiyle de kısa süre sohbet etti.

ekran-resmi-2021-04-08-17-05-41.png

Kırtasiyeci marketten yakındı

Kılıçdaroğlu’nun “İşleriniz nasıl?” sorusunu yanıtlayan kırtasiyeci ise süper marketlerin kendi ürünlerini de satmasından şikayet ederek, “Sağımızda sanırım 10-12 tane var. Onlar maşallah her şeyi götürüyorlar” dedi. Kılıçdaroğlu yolda çocuk simitçiden simit alarak, “Benim yerime yolda bir tane gariban gelirse simidi ona vereceksin, söz mü?” diyerek tembihledi.

Otobüs bileti satan esnaf ise Kılıçdaroğlu’na “Haftada bir tane dolu araba gönderemiyorum, her şey sıkıntı. Vergini ödeyebiliyor musun, işçinin parasını verebiliyor musun diye sorduğu yok. Sadece kapatıyor” diye yakındı.

Engelliye sandalye sözü 

Kılıçdaroğlu Boyabat’a girdiği pastanede en sevdiği tatlılardan İncir Uçurması’nı yedi. Kılıçdaroğlu pastaneden sonra yolda gördüğü bir engelli yurttaşa da sandalye sözü verdi.

ekran-resmi-2021-04-08-17-04-50.png

"Bomba patlasa Kılıçdaroğlu. Bu nedir ya?"

Başka bir esnaf ise prim öderken 1100 lira ödediklerini ancak emekli olunca aldıkları maaşın 1500 lira olduğunu söyleyerek, “1000 lira dükkan kirası, 1000 lira Bağ-Kur, 1000 lira da ev kirası var” diye dert yandı. Başka bir esnaf da Bağ-Kur primlerinin yüksekliğinden yakındı. Esnaf Kılıçdaroğlu ile güncel siyaseti de konuştu. Esnaf, Kılıçdaroğlu’na iktidarın sürekli neden kendisini hedef haline getirdiğini sorarak, “Kılıçdaroğlu, Kılıçdaroğlu, Kılıçdaroğlu. Bomba patlasa Kılıçdaroğlu. Bu nedir ya? Sıkıldık ya. Her bir şeyin altında Kılıçdaroğlu. Süleyman Soylu olsun, şey olsun. Hiç kazandığın dava var mı?” diye tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu, kendisini kaybettiği hiçbir dava olmadığını belirterek, “En son aşamaya gelince ya Anayasa Mahkemesi ya da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi bana hak veriyor” diye yanıt verdi.

"Emekli maaşı en kötü asgari ücret olmalı”

Kılıçdaroğlu sohbetin ardından sanayi esnafının sorunlarını dinlemeye devam etti. Ali Usta, Kılıçdaroğlu’na piyasadan memnun olmadıklarını belirterek, “Zaten piyasa belli. Pandemiden dolayı. Emekli de olsak işe yaramıyor. Geçinmek imkansız. Emekli maaşı en kötü asgari ücret olmalı” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'na Sinop'ta; CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz ve Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan eşlik etti.

ANKA