Bir ülke böyle kenetleniyor: Büyük Manavgat yangınında zarar göre tüm canlılar için...

Manavgat'ta 5 gündür devam eden orman yangınlarında etkilenen tüm canlılar için ülke genelinde büyük bir dayanışma sergileniyor. Çıkan yangınların en büyüğü olan Manavgat 'ta hayvanlarının yemleri yanan besiciler için saman ve kesif yemi dağıtımı gerçekleştiriliyor. Öte yandan HAYTAP gönüllü ekibiyle yangının alevlerinden ve dumanından etkilenen hayvanların tedavileri yapılıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Ağustos 2021 15:37

Antalya'nın Manavgat ilçesindeki büyük yangın 28 Temmuz'dan bu yana farklı noktalarda devam ediyor. 

Tahliye edildikleri mahallelerine yangının söndürülmesinin ardından dönen ve evleri zarar gören vatandaşların yaralarını sarmak için seferberlik ruhuyla hareket ediliyor.

20210802-2-49437272-67542880.jpg

Hayvanlarını kurtardılar ama yiyecekleri yandı 

İlçenin tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan mahallelerinde mağdur olan vatandaşlar, hayvanlarını kurtarabilse de yiyeceklerinin yanmasından dolayı sıkıntıya düştü.

Saman ve kesif dağıtılıyor 

İl Tarım ve Ormancılık Müdürlüğü ve AFAD koordinesinde çevre illerden bağışlanan ve günlük gelen onlarca tır dolusu saman, slaj ve kesif yemin hızlı şekilde dağıtımı gerçekleştiriliyor.

20210802-2-49437272-67542886.jpg

Komşusunun hayvanlarını alevlerin arasından kurtarmış

İlçenin Belenobası Mahallesi'nde besicilik yapan Ufuk Dinç, karşı tepeden bir saat içinde gelen yangının evini ve hayvanlarının barınağını sardığını söyledi.

Hayvanları götürdükten sonra geldiği manzara karşısında büyük üzüntü yaşadığını anlatan Dinç, "Buralar tamamen yandı. Kendi hayvanlarımı öncesinden yaylaya çıkarmıştım. Komşumun 150 kadar küçükbaşı vardı, onları kaçırdık. O anları anlatmak mümkün değil. Dumanlar gökyüzünü kaplamış, göz gözü görmüyordu. Yollar da kapalıydı, yangının önüne doğru kaçmaya çalıştık. Yaklaşık 2 saat sürdü, her yer yerle bir oldu" diye konuştu.

'Ahırım vardı, tamamen yandı'

Dinç, evinin bir bölümünün yangında zarar gördüğünü belirterek, "Ahırım vardı, tamamen yandı. Hayvanların yemi samanı da yandı gitti. Allah razı olsun, en kötü günümüzde yanımızda duranlara teşekkür ediyorum. Böyle bir felaket yaşanmaz, Türkiye ayakta. Sağ olsunlar Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız hepsi geldiler. Konya'daki çiftçilerin gönderdiği 1 tır dolusu samanı indireceğiz. Bu da 2 ay kadar yeter" ifadelerini kullandı.

20210802-2-49437272-67542887.jpg

'Dağda yiyecek bir şey yok artık'

Mahallede yaşayan Hidayet Gün de zararlarının telafisi için başlatılan yardım seferberliğine teşekkür ederek, "Evlerimizde zarar yok da çevremizde mağdur olanlar var. Malın yiyeceği bir şey kalmadı. Dağda yiyecek bir şey yok artık. Allah razı olsun yem ve saman balyası yardımı çokça yapılıyor. Bu yardımlar gelmeseydi ne olurdu, bilemiyorum" dedi.

20210802-2-49437272-67542877.jpg

Nakliyeciler de ücret talep etmemiş

Cihanbeyli ilçesinden 3 tır dolusu yem ve gıda yardımı getirdiklerini söyleyen Mehmet Taşpınar ise ihtiyaç sahiplerine yardımların teslimini görevlilerin refakatinde yaptıklarını söyledi.

Taşpınar, "Konya'da köyde çiftçilik yapanlar olarak bu olayı öğrenince tüylerimiz diken diken oldu. Yangında insanlar nasıl hayvanlarını kaçırıyorsa biz de o hızla yardım topladık ve getirdik. Kamyoncu arkadaşlarımız da ücret talep etmedi. Köylülerimizin yardımını buraya getirdik. Allah böyle felaketleri bir daha yaşatmasın" ifadelerini kullandı.

20210802-2-49437272-67542879.jpg

Erdoğan Köroğlu da yardımların süreceğine dikkati çekerek, "Cihanbeyli Taşpınar'a gitseniz, orada yangından mal kaçırır gibi hala yardım yükleniyor. Sağ olsun kamyoncu arkadaşlar da kendi imkanlarıyla geldi. Çiftçinin el emeği mahsulü bunlar. Dağıtımı sırasında duygulandık, ağlamak geliyor içimizden. Yardım indirdiğimiz besici aileler, kadınlar da ağlıyor" diye konuştu.

whatsapp-image-2021-08-02-at-13-00-56.jpeg

Yangından etkilenen hayvanlar tedavi edildi 

Antalya Manavgat'taki yangında alevlerden ve dumandan etkilenen küçükbaş ve büyükbaş hayvanlara gönüllü klinik hizmeti veren veteriner hekimler, zamanında müdahaleleriyle onlarca hayvanı hayata döndürdü.

whatsapp-image-2021-08-02-at-13-02-59.jpeg

Hasar tespiti yapılan yerlerde ekipler, yangından zarar gören hayvanlara yanık ve yara müdahalesi yapıyor. 

whatsapp-image-2021-08-02-at-13-01-09.jpeg

HAYTAP, ikinci sahra hastanesini Marmaris'te kuracak

Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde devam eden yangınlarda yaralanan hayvanlara ücretsiz tedavi sunan Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP), Manavgat'taki tam teçhizatlı ilk sahra hastanesinin ardından ikinci hastaneyi de Marmaris'te kuracak.

whatsapp-image-2021-08-02-at-13-01-24.jpeg

HAYTAP Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kemal Şenpolat, yaptığı açıklamada, yangından etkilenen bölgelerde gönüllüler, temsilciler ve veteriner hekimlerin yerinde müdahaleyle zarar gören hayvanları iyileştirmeye çalıştığını anlattı.

whatsapp-image-2021-08-02-at-13-02-41.jpeg

'Çiftlik hayvanları çok fazla zarar görmüş'

Akdeniz Bölgesi'ni üçe böldüklerini kaydeden Şenpolat, "Manavgat dışında Doğu Akdeniz tarafında Osmaniye'de ve Kozan tarafında arkadaşlarımız var. Batı Akdeniz'de Marmaris'te veteriner hekimlerimiz ve gönüllülerimiz var. Hepsi sahada çalışma yapıyor. Ağırlıklı olarak kaplumbağalar bulunuyor. Yaralı kediler ve zaman zaman patileri yanmış köpeklerle karşılaşıyoruz. Çiftlik hayvanları çok fazla zarar görmüş. Tüm bu hayvanların tedavisini elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz. Manavgat'ta tam teçhizatlı ilk HAYTAP Sahra Hastanesi'ni kurduk. Bölgede yangından zarar görmüş tüm hayvanlara ücretsiz tedavi uygulanmaya başlandı. İkincisini de bugün Marmaris'e kuracağız" dedi. 

whatsapp-image-2021-08-02-at-13-02-33.jpeg

Şenpolat, herkesin yangınlarda yaralanan hayvanları, HAYTAP'ın Manavgat ve Marmaris'teki kurduğu sahra hastanelerine getirebileceğini belirterek, "Hayvanların ücretsiz tedavisini sağlamaya devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde de burada olacağız. Kurtardığımız hayvanların hepsi tedavilerinden sonra hayatlarının sonuna kadar eziyet görmeden, kesilmeden yaşayacakları HAYTAP Emekli Hayvanlar Çiftliği'ne götürülecekler" dedi.

whatsapp-image-2021-08-02-at-13-01-32.jpeg

 

 

KAYNAK: Anadolu Ajansı