BioNTech ve Moderna aşılarıyla ilgili yeni bulgu: Covid-19 virüsünü daha az taşıyor

Dünyanın saygın tıp dergilerinden New England Journal of Medicine’de yayınlanan araştırmaya göre Pfizer/BioNTech ve Moderna’nın geliştirdiği mRNA teknolojisi kullanılan koronavirüs (Covid-19) aşılarının büyük bir koruma etkisi yarattığı ortaya çıktı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Temmuz 2021 11:33
BioNTech ve Moderna aşılarıyla ilgili yeni bulgu: Covid-19 virüsünü daha az taşıyor

Türkiye'de de kullanılan mRNA teknolojisine sahip Pfizer/BioNTech aşısı ve Moderna aşısı ile ilgili dikkat çekici bir araştırma yayınlandı. Araştırmada mRNA teknolojisi kullananların Covid-19'a karşı büyük avantaj sağladığı belirlendi.

Araştırmaya katılan 16 kişiye mRNA teknolojisi kullanan aşı olmalarına rağmen Covid-19 bulaştığını aktaran uzmanlar, “Bu kişilerin burunlarındaki virüs, aşı olmamış ve hasta olmuş kişilere göre yüzde 40 daha az. Ayrıca aşı olan kişilerin vücudunda tespit edilen virüs bulunma riskinin de yüzde 66 daha az olduğu belirtildi” dedi.

'Hastalığı bulaştırma oranı düşük'

Sözcü'de yer alana habere göre, ABD Ulusal Hastalığı Kontrol ve Önleme Merkezleri’nde görevli olan ve araştırmaya da katkı sağlayan Mark Thompson, “Aşı olmuş insanlara virüs bulaşsa bile hafif atlatıyorlar. Bu sonuçlar ayrıca aşı olan insanların virüsü aşı olmayan insanlara göre daha az taşıdığını da gözler önüne serdi. Bunun sebebi de vücutta, etrafa dağıtacak daha az virüs olmasıdır” dedi.

4 bin kişide 204'üne bulaştı 

Araştırmanın metodolojisini açıklayan uzmanlar; "Araştırmada 4.000 sağlık çalışanının yer aldı ve bunların 204’üne Covid-19 bulaştı. Bu kişilerin 155’i aşı olmamıştı, 16’sı ise en az bir doz mRNA aşısı olmuştu. Araştırmaya katılanların geri kalanı dahil edilmedi çünkü onların aşı olma durumu tespit edilemedi” açıklamasını yaptı.

Öte yandan aşı olup hastalanan 16 kişiden 5’inin iki doz aşı olduğunu geri kalanların ise 1 doz aşı olduğu belirtildi.