Berat Albayrak, iş dünyasıyla toplantılar yapmaya başladı: Siz bana destek vermediniz ama...

8 Kasım'da Instagram üzerinden istifasını duyuran ve daha sonra ortalarda görünmeyen Berat Albayrak’ın önce Çamlıca Cami’nde, ardından nikah şahidi olduğu düğünden kareler basına yansımıştı. Bundan sonra ne yapacağı merak edilen Albayrak’ın tanınmış holdinglerden birinin patronuna, 'Siz bana destek vermediniz ama bakın neler oldu!’ dediği öğrenildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Haziran 2021 16:11
Berat Albayrak, iş dünyasıyla toplantılar yapmaya başladı: Siz bana destek vermediniz ama...

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifa ettikten aylar sonra ilk kez 7 Mayıs'ta Büyük Çamlıca Cami’ndeki cuma namazında görüntülenen Berat Albayrak, en son bir düğünde görüntülendi.

Berat Albayrak,  Aykut Kalender ve Betül Özçelik çiftinin İstanbul Beykoz'da düzenlenen düğün törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Albayrak, şu ifadeleri kullandı:

"Şimdi tabi burada eski bakan olarak değil de kardeşimizin düğününe, Aykut bizim kardeşimiz gibi ama tabi Betül kızımız da kardeşimiz gibiydi. Yağmur bekliyorduk. Bugünün hatırına yağmur da elhamdülillah yağmadı. Açık havada güzel bir yaz akşamında bir arada bugüne şahitlik etmekten dolayı çok mutluluk duyuyorum. Rabbim iki cihan saadeti muhabbeti nasip etsin sizlere. Sizler vesilesiyle kurulacak bu aileden ülkeye ve ümmete çok hayırlı evlatlar yetiştirmenizi nasip etsin duasıyla tekrarda iki aileyi de tebrik ediyorum." 

İş dünyasına: Siz bana destek vermediniz ama bakın neler oldu!

Yeniden siyasete dönüp dönmeyeceği merak edilen Berat Albayrak’ın Saray kadrosunda danışman olarak görevlendirileceği iddia ediliyordu. Ancak Berat Albayrak ile ilgili yeni bir iddia gündemde. 

halktv.com.tr'nin çalışma hayatındaki kaynaklardan edindiği bilgiye göre Berat  Albayrak, iş dünyasıyla toplantılar yapmaya başladı. Albayrak'ın, Türkiye’nin tanınmış holdinglerden birinin patronuna "Siz bana destek vermediniz ama bakın neler oldu!" dediği ifade ediliyor. 

TL, dünyanın en çok değer kaybeden para birimi oldu 

Berat Albayrak, 10 Temmuz 2018 tarihinde Enerji Bakanlığı görevinden Hazine ve Maliye Bakanlığı'na atandı. Göreve geldiği gün Dolar/TL kuru 4,53 ve Euro/TL kuru 5,50 seviyesindeydi. Yeni kabinenin açıklandığı günün akşamı dolar 4,75 seviyesine, borsa BIST 100 endeksi de 2 bin 978,15 puan azalışla 96 bin 274,69 puana gerilemişti. 2020 yılında TL yüzde 30'dan fazla değer kaybı ile dünyanın en çok değersizleşen para birimi oldu.

İstifa ettiği tarihte Dolar/TL kuru 8,52 ve Euro/TL kuru 10,14 seviyesindeydi. Bu durum göreve geldiği tarih ile istifası arasında yüzde 88'lik bir artış anlamına geliyor.

Gram altın ise Albayrak göreve geldiğinde 190 TL'ydi. Aradan geçen 854 günde 534 TL'ye kadar yükseldi.

Ancak istifası sosyal medya üzerinden öğrenilen ve haberleştirilen Albayrak'ın görevi bırakması ile kurlarda ani ve sert bir düşüş yaşandı. Dolar/TL Türkiye saati 14.30 itibariyle 8,05 ve Euro/TL kuru 9,58'e ve gram altın da 513 TL'ye kadar indi.

'Dolarla mı maaş alıyorsunuz?'

Albayrak, rekorlar kıran döviz kuruna ilişkin "Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolarla mı borcunuz var?", "Ben dolara bakmıyorum, istesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil" gibi ifadeleriyle polemik konusu olmuştu. 

Berat Albayrak kimdir?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Erdoğan ile evli olan 1978 doğumlu Berat Albayrak, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu.

New York Pace Üniversitesi Lubin School of Business'ta finans üzerine yüksek lisans yaptı.

Kadir Has Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümünde 'Elektrik Enerjisi Üretiminde Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Finansmanı: Bir Uygulama' adlı teziyle doktora aldı.

Çalık Holding'de CEO'luk yaptıktan sonra ilk olarak Haziran 2015 ve Kasım 2015'teki genel seçimlerde AKP'den milletvekili oldu. 2015-2018 arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptı. 10 Temmuz 2018'de Hazine ve Maliye Bakanı oldu. Albayrak, 8 Kasım 2020'de Instagram hesabından istifa ettiğini duyurdu. Albayrak'ın, ''At izinin iti izine karıştığı, hak ve batılı ayırt etmenin zorlaştığı böyle çetin bir zaman, Cenab-ı Allah sonumuzu hayreylesin'' ifadeleri dikkat çekti.