Bankalar Sıkıştırdı 2 Milyar Cirolu Dev Konkordato İstedi

Bankalar Sıkıştırdı 2 Milyar Cirolu Dev Konkordato İstedi
Rüzgâr ve güneş enerjisi alanında Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden Göktekin Enerji AŞ konkordato talep etti. Mahkeme 3 aylık geçici mühlet verdi. Şirket avukatı “Borca batık değiliz. Yayılan olumsuz söylenti sonrası bankalar panik yapınca bu yola başvurmak durumunda kaldık” dedi. Dev şirketlerin açıklandığı Fortune 500 listesine giren şirketin 2022 yılı cirosu 2 milyar liraya dayandı.

Adana merkezli Göktekin Enerji AŞ için konkordato talebi ile mahkemeye başvuruldu. Adana 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme üç aylık geçici mühlet kararı verdi. 10 Ekim’de verilen kararla birlikte, şirket anılan süreçte olası hacizlere karşı korumaya alınmış oldu.

3 KİŞİLİK KOMİSER HEYETİ ATANDI

Mahkeme, şirket faaliyetlerinin denetimi için Denetçi Eda Özdemir, Hukukçu Ömer Korkut, Mali Müşavir Ramazan Şengül geçici konkordato komiser heyeti olarak atadı. Mahkeme, tedbir kararının 193 alacaklıya tebliğine de karar verdi. Yargılama için ise 27 Aralık’a gün verildi.

PİYASADA OLUMSUZ SÖYLENTİ YAYILDI

Yenilebilir enerji devinin konkordatoya başvurmasının gerisinde, piyasada oluşan panik havasının etkili olduğuna işaret edildi. Şirketin, taşeron bir firma ile yaşadığı sorun sonrası çıkan mahkeme kararı piyasada ‘şirketin darboğaza düştüğü’ söylentilerine neden oldu.

BANKALAR HACİZ KARARI ALDI

Şirketin borca batık olmadığını öne süren Göktekin Enerji AŞ Avukatı İbrahim Birkan Taşkireç “Konkordatoya başvurduktan sonra bile hem çek ödemesi hem kredi ödemleri yapıldı. Şirketin yaşadığı sorun mali sıkıntısından kaynaklanmıyor” iddiasında bulundu. Şirket aleyhine çıkan olumsuz bir karar karar nedeni ile sancılı bir sürecin içine girildiğini aktaran Av. Taşkireç “Haksız yere şirket aleyhine alınan bir karar oldu. Bu karar sonrası, bazı bankalar şirkete yönelik harekete geçti ve bir panik ortamının oluşmasına neden oldu. Öyle ki, vadesi Mart 2024 olan kredi için dahi ihtiyati haciz kararı alındı” dedi. Diğer banka ve alacaklıların da harekete geçebilme olasılığının güçlendiğini aktaran Av. Taşkireç “Durum böyle olunca, bu yola başvurduk” şeklinde konuştu.

2022 CİROSU 2 MİLYARA DAYANDI

Göktekin Enerji, doğrudan yaptığı güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi santralleri ile son yıllarda adından söz ettirdi. Türkiye’de faaliyet gösteren onlarca büyük sanayi tesisinin çatısına da güneş enerjisi panelleri kuran şirketin 2022 yılı cirosu 1 milyar 954 milyon TL olarak kayda girdi.

whatsapp-image-2023-10-12-at-22-47-27.jpeg
Şirket, onlarca sanayi tesisinin çatısına güneş enerjisi panelleri yerleştirdi.

FORTUNE 500 LİSTESİNE GİRDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin düzenlediği ‘En hızlı büyüyen 100 şirket listesine’ geçen yıl 10’uncu sıradan giren Göktekin Enerji, Fortune 500 listesine de 444’üncü sıradan girdi. Yurtiçi ağırlıklı çalışan şirketin İtalya, Yunanistan ve Romanya’da da enerji santrali kurma hazırlığı vardı.

whatsapp-image-2023-10-12-at-22-46-03.jpeg
Göktekin Enerji, rüzgâr ve enerji üretiminde Türkiye'nin önde gelen şirketerinden biri konumunda.

SERMAYESİ 300 MİLYON TL

Öte yandan, 2015 yılında kurulan 300 milyon lira sermayeli şirketin sahibi Abdullah Göktekin… Adanalı Göktekin ailesinin ticaret geçmişi ise yarım asra dayanıyor. Aile 1979’da Goconik markası ile beyaz eşya ve küçük ev aletleri üretimi yaptı.

whatsapp-image-2023-10-12-at-22-46-34.jpeg
300 milyon lira sermayeli şirketin sahibi Abdullah Göktekin.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :