Halk TV Canlı Yayın
Halk TV ekranlarında Gürkan Hacır'ın sunduğu gazeteciler İsmail Saymaz, Elfin Tataroğlu ve Barış Yarkadaş'ın daimi konuk olduğu Şimdiki Zaman programında İsmail Saymaz açıklamalarda bulundu.

Gazeteci İsmail Saymaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu yayına davet ettiğini ancak bakanın yoğunluğu nedeniyle katılamayacağını fakat bir demeç verdiğini aktardı. Saymaz, AKP'ye yakın çevrelerde TSK içinden Kemalist bir darbe girişimi yapılacağı söylentisini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu.

Soylu: Darbe söylentilerini zul addederim

İsmail Saymaz'ın "Siz jandarmadan da emniyetten sorumlu kişisiniz. Böyle bir kıpırdanmaya dair, bir kuşku, bir şüphe var mı?" sorusunu Süleyman Soylu, "Bunu sormanızı bile zul addediyorum" diyerek şöyle yanıtladı:

"Türkiye ordusu hiç olmadığı kadar güçlü. Sınır ötesi operasyon yapıyor ve tam böyle bir dönemde kapı arkasında bir plan çevriliyor. Şu anda hiçbir kurumumuzda bir vesayet belirtisi ve hareketi yoktur.

Bu yönde herhangi bir örgütlenmede yoktur. Zaten Türkiye'de 15 Temmuz'dan sonra halkın, darbeye karşı müthiş bir bilinçlenmesi söz konusu. Bir daha böyle birşeye tevessül eden olursa, daha feci bir durumla karşı karşıya kalır. Darbe olur mu?

Darbe her ülke için teorik olarak mümkündür. Türkiye'de ise bunun odağı olacak bir örgütlenme, bir nüve söz konusu değildir. Eski vesayet sistemi üzerinden Türkiye'ye müdahaleye yöneliyorlar (Rand Corporation raporu). Bunun da anlamı şudur; Türkiye terörle mücadelede (sınır ötesi operasyonlar) son yıllarda büyük bir uyum gösterirken... Bu uyum stratejik olarak baltalanmak isteniyor."