AYM'nin kararı sonrası HDP'den ilk açıklama: HDP'yi mutlaka yaşatacağımızı defalarca söyledik

Anayasa Mahkemesi'nin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP'nin kapatılması talepli iddianamesini kabul etmesine ilişkin ilk açıklamayı yapan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, "AYM, iddianameyi kökten reddetme fırsatına sahipti, reddetmiş olsaydı demokrasi umudu adına önemli bir mesaj vermiş olacaktı" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Haziran 2021 13:59
AYM'nin kararı sonrası HDP'den ilk açıklama: HDP'yi mutlaka yaşatacağımızı defalarca söyledik

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu bugün saat 10.00'da toplandı ve HDP'nin kapatılması istemiyle yeniden açılan davada ilk incelemesini tamamladı. Yüksek Mahkeme; Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın HDP'nin kapatılması talebini içeren iddianamesinin kabul edilmesine karar verdi.

HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan, AYM'nin HDP'yi kapatma davası iddianamesini kabul etmesine ilişkin açıklama yapıldı. Sancar, "AYM, iddianameyi kökten reddetme fırsatına sahipti. Bunu yapması için de yeterince hukuki ve vicdani sebep mevcuttu" dedi. 

Sancar açıklamasını şöyle sürdürdü:

"AYM iddianameyi reddetmiş olsaydı demokrasi umudu adına önemli bir mesaj vermiş olacaktı. AYM, tarihi bir fırsatı heba ettiğini açıkça söylemek zorundayız. AYM’nin bundan sonraki süreçte bu vebali ortadan kaldıracak bir tutum sergilemesi yönünde beklentimizi korumak istiyoruz. Bu davanın iddianamesi hazırlayan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı değildir.

Bu iddianame MHP Genel Merkezi’nde hazırlanmış, sarayın hukuk birimlerinde son şekli verilmiş ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na iletilmişti. Davanın savcısının bizzat iktidarın kendisi olduğunu herkes görmelidir. Bu davayı savunmak için avukatlar görev alacaktır.

Bu davanın savcısı nasıl iktidarsa bu davanın gerçek avukatı da bizzat halkın kendisidir. HDP'yi mutlaka yaşatacağımızı defalarca söyledik.

Bu davayı en başta Kürt halkı savunacaktır, Türkiye halklarının ortak mücadelesiyle bunu bütünleştirecektir. Türkiye’deki bütün demokrasi güçlerini de yanına alarak bu davayı boşa çıkaracaktır. Bu davayı boşa çıkaracağız. Demokratik siyaset mücadelesinin geriletilmesine asla izin vermeyeceğiz. Bu dava demokratik siyasette kararlılığımızı, mücadeleyi büyütme azmimizi daha da artıracaktır.

HDP’yi kapattırmayacağız, büyüterek devam ettirecek gücümüz vardır. Bu davada verilecek karar sadece HDP’ye yönelik olmayacaktır.

AYM, HDP’yi kapatma kararı verirse kendini kapatma kararını da vermiş olacaktır."