Apple'da işe alımlar azaltılıyor

Apple'da işe alımlar azaltılıyor
Apple CEO'su Tim Cook, şirkette işe alımların azaltması yönünde talimat verdi

Apple'ın ilk çeyrekteki gelir tablosuna ve iPhone'ların tatil dönemindeki satış raporlarını okuyan Tim Cook, şirkette işe alımların azaltılmasını istedi.

Altı ay önce bir trilyon barajını aşan ilk şirket olan Apple, bu yükselişin hemen ardından finansal bir belirsizliğe girdi ve iPhone'lardaki satış başarısı gözle görünür bir belirginlikle düşmeye başladı.

İki hafta önce ise şirketin CEO'su Tim Cook, yatırımcılara gönderdiği mektup ile ilk çeyrek gelirlerinin beklenildiğinden daha düşük olduğunu ve daha az kullanıcının yeni iPhone'ları satın almayı tercih ettiğini açıklamıştı.

Bloomberg'in haberine göre, yeni iPhone modelleri ile hedeflenen satış başarısına ulaşamayan şirkette Tim Cook, bu ayın başında gerçekleşen toplantıda iş alımların azaltılması yönünde talimat verdi.

Özellikle tatil sezonunda satışların beklenildiğinden düşük olması nedeniyle alınan bu karar, işe alımları tamamıyla dondurmayacak fakat belirli bölgelerde işe alınan çalışan sayısını önemli ölçüde azaltacak.

iPhone'lardaki satışın düşmesinin en büyük sebebi olarak Aralık 2017’de başlayan ‘batarya değişim programı’ gösteriliyor. Pek çok insan yeni bir iPhone almak yerine sadece bataryayı değiştirmeyi tercih ediyor. Böylece tüketiciler eski cihazları ile tekrar maksimum verime ulaşmış oluyor.

Son raporlara göre 11 milyon kişi eski iPhone'larının bataryasını değiştirmiş. Bu da 11 milyon kişinin yeni bir iPhone almak yerine 29 dolara yeni batarya aldığı anlamına geliyor.

Etiketler :