Almanlar İzmir’den Memnun

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret eden Alman Bakan Martin Günthner, İzmir’in gelişme potansiyelinin çok yüksek olduğunu, 5 yıl önce bu kentte Bremen Yatırım Ofisi açmakla çok doğru bir karar vermiş...

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
Almanlar İzmir’den Memnun

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu ziyaret eden Alman Bakan Martin Günthner, İzmir’in gelişme potansiyelinin çok yüksek olduğunu, 5 yıl önce bu kentte Bremen Yatırım Ofisi açmakla çok doğru bir karar vermiş olduklarını söyledi.

Federal Almanya Cumhuriyeti Bremen Eyaleti’nin en etkin isimlerinden Ekonomi, Çalışma ve Limanlardan Sorumlu Bakanı Martin Günthner ve beraberindeki heyet, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu makamında ziyaret etti. Konuk heyette Bremen Ekonomi Geliştirme Ajansı, Alman Uluslararası İşbirliği Birliği, Almanya Federal Cumhuriyeti İzmir Başkonsolosu Thomas Gerlach,Bremen İzmir Yatırım Ofisi ve Bremen’de rüzgar enerjisi alanında faaliyet gösteren firmaların yetkilileri de yer aldı. İzmir’de bulunmalarının öncelikli nedenlerinden birisinin, rüzgar enerjisi alanında işbirliği olanaklarını geliştirmek olduğunu söyleyen Alman Bakan Günthner, “5 yıl önce İzmir’de açtığımız Bremen Yatırım Ofisi ile son derece doğru bir girişim yaptığımızı gördük. Zaten İzmir’i hem gelişme potansiyeli hem de Bremen ile son derece iyi kardeş kent ilişkileri ve yeni işbirlikleri olanakları nedeniyle seçmiştik. O nedenle kentimize çok sevinerek geldim” dedi.

“GÜVENLİ ŞEHİR”

İzmir’in 2010 yılına kadar kendi potansiyelinin altında büyüdüğünü, 2010 yılından itibaren ise büyüme oranının Türkiye’nin de üzerine çıktığını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise “Uluslararası kuruluşlar bu gelişmeyi teyit ediyor. İzmir’in uzun yıllar büyüme potansiyeli var. Çünkü İzmir’in lojistik üstünlüğü var. Yaşanacak bir kent. İnsanları açık fikirli, güvenlik sorunu yok. Yerli ve yabancıların, politikacıların gece veya gündüz fark etmez; giremeyeceği sokak yok” diye konuştu. İzmir’in rüzgar enerjisi açısından potansiyelinin çok yüksek olduğunu, rüzgar enerji santrallerinin üretimi ile ilgili ciddi yatırımların bulunduğunu da hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Petro kimya, çelik, otomotiv yan sanayi, tekstil, mermer, tarım ürünleri sanayisinde de İzmir iyi bir konumda. Organize Sanayi Bölgesi ölçeğinde büyüyen bir yapımız var. Kemalpaşa’da otomotiv yan sanayinin yanı sıra Menemen’de Plastik Organize Sanayi Bölgesi kuruldu. Ege Serbest Bölge dolduğu için yanında 60 hektarlık bir büyüme alanı daha tahsis edildi. Bütün bunlar, İzmir’deki hızlı büyümenin parçaları” ifadelerini kullandı.