AKP'ye tanzim şoku! İşte son İstanbul ve Ankara anket sonucu

AKP'ye tanzim şoku! İşte son İstanbul ve Ankara anket sonucu
Gezici araştırma şirketi 31 Mart Yerle Seçimleri için yaptığı anketi paylaştı ankette Ankara'da Mansur Yavaş önde. İstanbul'da ise Binali Yıldırım önde ama fark 1 puanın altında.

Yerel seçimler öncesi anket çalışmasını açıklayan Murat Gezici "Türkiye’de şehir efsanesi olarak görülen ekonomik kriz, tanzim mağazaları kuyrukları ile halkın görsel hafızasına yerleşmiş oldu. Halkın 2019 Ocak ve Şubat aylarında kuru erzak stoklarını önceki yıllara göre fazla yaptığı görülüyor. Tanzim olayları seçmeni ürküttü ve korkuttu." dedi.

Gezici Araştırma Merkezi'nin, Ankara, İstanbul, Bursa, Adana, Manisa, Hatay ve Balıkesir genelinde yerel ve politik konuları belirlemek üzere 16- 17 Mart 2019 tarihlerinde araştırmaya göre Ankara'da Mansur Yavaş öne geçerken İstanbul'da Ekrem İmamoğlu Binali Yıldırım'la olan farkı kapatmak üzere.

AKP KIRSALA HAPSOLUYOR VE SEÇMEN YAŞLANIYOR

18-27 yaş arasındaki gençlerin % 72’si muhalefete oy veriyor. Türkiye’nin ekonomisinin % 70’nin temsil edildiği bölgelerde Ak Partinin oylarının ortalaması % 32,7 olduğu görülüyor. AK Parti’nin seçmeninin yaklaşık % 32’sinin ideolojisi yok bu seçmen Ak Parti’nin sadık seçmeni olmadığı görülüyor. Ak Parti seçmenin Türkiye genelinde yer yer % 70 – 75 – 85 oranında partisinin adayına veya desteklediği adaya oy vereceğini söylüyor, yani % 30 ile 10’u Ak Partinin adayına yer yer oy vermediği görülüyor. Fakat muhalefete de doğrudan oy veririm demiyor kendini kararsız veya çekimser gösteriyor. AK Parti bu alıngan kızgın küskün seçmeni ikna edemez ise yeni nesil gençleri ikna etmesi daha da zor olacak. Ak Parti seçmeninden kopan oyların seçmen profili ev hanımları, işsizler ve esnaflar olduğu görülüyor. Yaş aralıkları ise 28 – 43 yaş arası seçmenlerden oluşuyor. Ak Parti'nin son 4 seçimde kırsal alanda daha da güçlendiği fakat şehir merkezlerinde ise muhalefetin güçlendiği görülüyor.

ankara.jpg

GEZİCİ: "UMUDU ÖRGÜTLEYEN VE GÜVEN SAĞLAYAN LİDERLER SEÇMENİ SANDIĞA GÖTÜRECEK"

Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici "Türkiye'de son 5 yılda 7. seçim yaşanıyor olması seçmeni sandığa mesafeli kılıyor. Türkiye genelinde seçmenin % 15’i sandığa gitmeyecek.

Muhalefetin beklediği umut olarak gördüğü HDP Seçmenin % 22’si sandığa gitmeyecek.

Yerel seçimlerde seçmen iktidarının geçmişte neyi nasıl yaptığına değil, gelecekte neyi nasıl daha iyi yapacağına dair umudu görmek istiyor. 3000 km yol, 200 kavşak ve ya da 1000 km kanalizasyonu yapılmasının seçmeni çok etkilemediği görüldü. Seçmen kendisine umudu örgütleyenin yanında yer alıyor."

 

TANZİM KUYRUKLARI HALKIN GÖRSEL HAFIZASINA YERLEŞTİ

Türkiye’de şehir efsanesi olarak görülen ekonomik kriz, tanzim mağazaları kuyrukları ile halkın görsel hafızasına yerleşmiş oldu. Halkın ocak şubat aylarında stok yaptığı görülüyor. Tanzim olayları seçmeni ürküttü ve korkuttu. Ekonomik krizin derinliği görüldü. Ak Partinin en büyük seçim hatası; seçmenin temel besinleri olan soğan patlıcan ve diğerlerinin fiyatını düşürmeye çalışmak oldu.

istanbul.jpg

GEZİCİ: "KARARSIZLARIN YÜZDE 72,8'İ GEÇMİŞTE MHP VE AKP'YE OY VERMİŞ SEÇMEN

Kararsız seçmenlerin % 75,6’sı yani her 4 kişiden üçü geçmişte gerek genel seçimlerde gerekse yerel seçimlerde MHP ve AK Parti’ye oy vermiş seçmen. Sandığa giden muhalif seçmen daha kararlılık gösterirken iktidara oy vermiş seçmende ise bir arayış vardır. Kararsız seçmenlerin % 35’i Ak Parti dışında hiçbir siyasi partiye 17 yıl içinde oy vermemiş seçmen olduğu görülüyor.


ARAŞTIRMANIN ÖRNEKLEMİ

Araştırmanın örneklemi TÜİK 2014 Yerel Seçim Sonuçları ve 24 Haziran 2018 Milletvekili Genel sonuçları dikkate alınıp, her ili temsil edecek nitelikte oluşturularak düzenlenmiştir. Araştırma 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden, yaklaşık yarısı kadın olmak üzere her ilde ortalama 1800 - 3400 kişi ile yürütülmüştür. Yapılan çalışmada tüm veriler hanelere gidilip yüz yüze görüşme metodu ile toplanmıştır. Gezici Araştırma Merkezi aboneleri için araştırmayı yapmıştır. Gezici Araştırma Merkezi Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası yerli kuruluşudur.

Etiketler :