AKP-MHP ittifakında 'fermuar formülü'

AKP ile MHP arasında gerçekleştirilen seçim ittifakı görüşmesinde, 'fermuar formülü'nün uygulanmasına karar verildiği belirtildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
AKP-MHP ittifakında 'fermuar formülü'

AKP ile MHP, yerel seçimlere yönelik iş birliğinin kapsamını genişletiyor.

İttifak görüşmelerini yürüten AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, dün bir araya gelmişti.

Buna göre, sadece AKP ile MHP'nin birinci ve ikinci parti olduğu yani ikisinden birinin seçimi kazanmasının 'garanti' olduğu yerlerde ayrı ayrı seçime girilecek.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, iş birliği belediye başkanlıklarının yanı sıra ittifak yapılan bazı büyükşehirlerde, belediye meclis üyelikleri seçiminde de ortak liste yoluyla hayata geçirilecek.

Ortak lisetede 'fermuar formülü' uygulanacak. Yani, ittifaka karar verilen belediye meclislerinde, Millet İttifakı'nın geçen Cumhur İttifakı'nın gücü dengeli ise bir AKP'den bir MHP'den adaylar liste sıralarına yazılacak. Eğer AKP'nin gücü MHP'den fazla ise ikinci sıra AK Parti'ye bırakılacak, MHP'li aday üçüncü sıraya kayacak.