Halk TV Canlı Yayın
Akıncı Üssü davasında sanığın üstünde şifreli not ele geçirildi!
Akıncı Üssü davasında sanıklardan ele geçirilen ilginç not

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 486 sanığın yargılandığı davanın 10 Kasım'daki duruşmasında, Jandarma sanık üzerinde kısmen şifrelenmiş not ele geçirdi.

Akıncı üssü davasında sanıklardan Kursiyer Teğmen İsmail Küçükberber'in, yoklama kağıdının arkasına gizlenen bir notu sivil imam Harun Biniş'e vermeye çalışırken jandarma tarafından yakalandığı ortaya çıktı. Kadın sanıklara yönelik yazıldığı belirlenen ilginç not, mahkeme Başkanı Selfet Giray tarafından okundu.

JANDARMA ELE GEÇİRDİ

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesindeki duruşma salonunda görülen davanın, bugünkü duruşmasında Mahkeme Başkanı Selfet Giray, cezaevinde görevli jandarma tarafından ele geçirilen "kişiye özel" isimli tutanağı okudu. Giray, tutanakta, 10 Kasım'daki duruşmada sanıkların yoklamasının alınması sırasında sanık eski Kursiyer Teğmen İsmail Küçükberber'in yoklama kağıdının arkasına gizlenen bir notu Harun Biniş'e vermeye çalışırken görevli jandarma ekipleri tarafından fark edildiği belirtti.

KADIN SANIKLARA YAZILMIŞ

Nota el koyan jandarma ekipleri, not ile ilgili tutanak tuttu. Davanın kadın sanıklarına hitaben yazıldığı değerlendirilen ve kim tarafından gönderildiği henüz belirlenemeyen notun başında kısaltmalar ve bazı isimler yazılı. Bir bölümü tam olarak okunamayan notta şu ifadeler yer aldı:

"Herkes çıkmış 1 nolu var üstlerinde. Herkes çıkmış en önde havacı sancaktar var. Arkasındaki 2. sıra boş. 3. sırada siz. Moralleriniz çok yüksek. Önemli birinin huzurundasınız"

Bu notun alt kısımda ise şunlar yazılıydı:

"Kıymetli kardeşlerim, değerli kızlarım size ne diyebilirim ki, sizi nasıl anlatabilirim ki. Pek çoğunun isminden bile ürktüğü bir yükü yüklendiniz. İnşallah cennet ayaklarınızın altında olduğu gibi başınız arşta olacaktır. Hiç üzülmeyin, endişe etmeyin. İnşallah Rabbim sizleri öyle yakın bir zamanda sevdiklerinize kavuşturacak ki hepimiz hayret edeceğiz" ifadelerinin yazıldığı görüldü.

İŞTE O NOT

[caption id="attachment_249591" align="aligncenter" width="600"]Akıncı üssü davasındaki gizli not 15 Temmuz darbe girişimi Akıncı Üssü davasında Kursiyer Teğmen İsmail Küçükberber, yoklama kağıdının arkasına gizlenen bu notu sivil imam Harun Biniş'e vermeye çalışırken jandarma tarafından yakalandı.[/caption]