Akıncı üssü davasında 5. celse: Akın Öztürk, "damadın FETÖ'cü mü?" sorusuna böyle yanıt verdi

Akıncı üssü davasında 5. celse: Akın Öztürk, "damadın FETÖ'cü mü?" sorusuna böyle yanıt verdi
FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin davanın beşinci celsesi başladı.Akın Öztürk, mahkemenin “Damadın FETÖ’cü mü?' sorusuna...

FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullanılan Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin davanın beşinci celsesi başladı.

Akın Öztürk, mahkemenin “Damadın FETÖ’cü mü?' sorusuna “Efendim yargılama devam ediyor. Şimdi olduğunu söylersem ‘babası onu ihbar etti’ derler” cevabını verdi.

Darbe girişimine katılan askerlerin 15 Temmuz gecesi komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü’ndeki eylemlere ilişkin 486 kişi hakkında açılan davanın beşinci celsesi Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

AKINCI'DAKİ FOTOĞRAFLARI KABUL ETTİ

Duruşmada, olay tarihinde Yüksek Askeri Şura (YAŞ) üyesi olan Akın Öztürk’ün çapraz sorgusu yapıldı. Öztürk sorguda Akıncı Üssü’ndeki fotoğraflarını kabul etti. Öztürk, ama rahat tavırlar içinde olmadığını belirtti.

Darbe girişimi için "Üst akıl" ifadesini kullanan Akın Öztürk "Üst akıl kim?'' sorusunu ise "Birileri birilerini kullandı" diye yanıtladı. Öztürk, FETÖ üyesi olmadığını da savundu.

‘DAMADINIZ DARBECİ Mİ?’

Darbe girişiminden ne zaman haberdar olduğu sorulan Öztürk, darbe girişimini ilk defa Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'dan duyduğunu söyledi. Aynı dava kapsamında yargılanan darbeci damadı eski Yarbay Hakan Karakuş'un evinden çıkan 69 adet 1 dolara ilişkin Öztürk, "Bundan haberim yok. Çocuklar için ya da yurt dışında bir şeyler yapabilir. Yorum dahi yapamam" dedi.

"Damadın FETÖ'cü mü" şeklindeki soruya Öztürk, "Yargılama devam ediyor. Şimdi darbeci olduğunu söylersem 'babası onu ihbar etti' derler" yanıtını verdi.

Öztürk, darbe girişiminin FETÖ tarafından dış destekli olarak yapıldığı ifadelerini tekrarladığını belirterek, "Şu yaptı, bu yaptı diye kesin bir tespitim olmadığı gibi kimseyi suçlayamam. Ama sonradan ortaya çıktı ki FETÖ tarafından dış destekli yapılmıştır" ifadelerini kullandı.

Akıncı Üssü'ndeki kamera kayıtlarından elde edilen fotoğraflara ilişkin konuşan Öztürk, fotoğraflardaki kişinin kendisi olduğunu kabul etti. Öztürk, "Saat 00.15 civarlarında Akıncı Üssü'ne geldim. Fotoğraflardan anlaşılacağı gibi önce sivil kıyafetliyim. Daha sonra üniforma giyiyorum. Paçama dikkat ederseniz pantolon sıkışıyor" diye konuştu.

AKIN ÖZTÜRK'ÜN ÇAPRAZ SORGUSU

Öztürk, çapraz sorgusunda, iddianamede yer alan Akıncı Üssü'nün koridorlarındaki güvenlik kamerası görüntülerinden kendisini teşhis etti.

Bir müşteki avukatının "Darbeden ne zaman haberiniz oldu." sorusuna Öztürk, "Darbe kelimesini ilk defa Genelkurmay Başkanımızın yanına gittiğimde onun ağzından duydum. Ama eylemleri saat 21.30 sıralarında emir astsubayımın verdiği bilgiyle öğrendim." yanıtını verdi.

Sanık avukatlarından birinin "Diş tedavisine gittiğiniz diş tabibi üsteğmene, tedavinin uzun sürmemesi için 'Önümüzdeki ay çok sık televizyona çıkabilirim' dediniz mi?" sorusu üzerine Öztürk, böyle bir beyanda bulunmadığını, sadece Hava Kuvvetleri Komutanlığının revirinde diş tedavisi olduğunu kaydetti.

Sanık Akın Öztürk, damadının evinde ele geçirilen 1 dolarlarla ilgili de bilgisi olmadığını söyledi.

MEHMET DİŞLİ'Yİ TANIK GÖSTERDİ

Akıncı Üssü'ne girdikten sonra ilk temas kurduğu kişinin üs komutanı Kubilay Selçuk olduğunu, daha sonra da Hulusi Akar ile görüştüğünü, Akar'ın talimatıyla da sadece ikna etmek için bazı generallerle görüştüğünü iddia eden Akın Öztürk, "O gün Akar'la birlikte Çankaya Köşkü'ne giden Mehmet Dişli'nin, Yaşar Paşa ve benim bulunduğumuz helikopterin kalkması için 5-10 defa Eskişehir harekat merkezini aradığını biliyorum. Akar'ın, Başbakan ve toplantıdakilere, 'Siz ne diyorsunuz, gidin ya' diyerek, benim kendisine yardım etmeye çalıştığımı anlattığını duydum. Tanığı Dişli generaldir, sorun." dedi.

'SİZE NİYE SAHİP ÇIKMIYOR?'

Öztürk, bir avukatın "Hulusi Akar, darbe teşebbüsünün üzerinden 400 gün geçtiği halde neden size sahip çıkmıyor?" sorusu üzerine bazı şeylerin zamanla değiştiğini, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ın da sonradan değişik şeyler söylediğini savundu.

Sanık Öztürk, Akıncı Üssü'nde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'a herkesin saygıyla davrandığını, "Darbe yaptık, komutana saygı göstermeyelim" tavrının kimsede olmadığını belirterek, "Hulusi Akar'a herkes bir komutan gibi davranmaya devam ediyordu. Genelkurmay Başkanının da her zaman telefonla görüşme imkanı vardı, 'Bana şunu bağlayın' dese kimse buna itiraz etmezdi. Akar'ın kendisi filolara gitme teşebbüsünde olmadı." dedi.

Bir avukatın "Akıncı'da rahat dolaştığınız için suçlanıyorsunuz. Ancak Abidin Ünal da sizin kadar rahat davranıyor. Ünal dışarıdayken, sizin burada olmanız çelişki değil mi?" sorusuna Akın Öztürk, "Büyük bir çelişki. Aramızda bir fark yok. Kaldı ki ben ellerim cebimde rahatlıkla dolaşmadım. Çok endişeliydim. Abidin Ünal'ın bana yapılan ithamın üyesi olduğunu düşünüyorum. Bombalar emniyete, jandarmaya düşecek ben rahat olacağım... Allah kimseyi böyle bir duruma düşürmesin. O yüzden bana yapılan bu ithamlar yanlış." karşılığını verdi.

Öztürk, Abidin Ünal ve Hulusi Akar'ın darbecileri ikna etmek için neden bir şey yapmadıkları sorusuna da "Belki korkmuşlardır, bunlar bir şey yapar diye." yanıtını verdi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'da kelepçe izi olup olmadığını bilmediğini, boynundaki izi gösterirken "Ben karşı koyunca oldu" ifadesini kullandığını belirten Öztürk, Hulusi Akar'ı Çankaya Köşkü'ne götüren helikopterin nasıl ayarlandığını bilmediğini, bu konuda Mehmet Dişli'nin bilgi sahibi olabileceğini söyledi.

Öztürk, Yüksek Askeri Şura üyeliğine nasıl atandığı sorusuna da "Cumhurbaşkanı ve Başbakan, 'Abidin Ünal'ı Hava Kuvvetleri Komutanı yapmaya karar verdik.' diyerek, benim YAŞ üyesi olmama karar vermişler. Ben de selam durarak, bu karara saygı duydum." dedi.

'DARBECİLERİ VURMAYI DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?

Bir sanık avukatının darbe teşebbüsünün seyrini değiştiren şehit Astsubay Ömer Halisdemir gibi örnekleri hatırlatarak, "Darbecileri engellemek için ikna edemediğiniz kişileri çekip vurmayı düşündünüz mü?" sorusuna sanık Öztürk, "Hayır." cevabını verdi.

Öztürk, "Siz benim can korkusu çekmediğimi nasıl söylersiniz? Kim darbeci, kim değil belli değil. Birinci önceliğim Genelkurmay Başkanı’nın yanına gidip, emirlerini almaktı, bunu yaptım. Emrinin gereğini yaptım. Gidip darbeci şahıslarla konuştum, ben kendimi uçakların önüne atamazdım ki." dedi.

Sanıklardan Can Kaya'nın avukatı Güler Kaya'nın talebiyle duruşma salonundaki ekranlara önce Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ın üs koridorunda arkasında asker olduğu halde yürürken, ardından da o dönemde Genelkurmay İkinci Başkanı olan Orgeneral Yaşar Güler'in gözleri bağlı, kollarına askerler girmiş vaziyette yine üs koridorunda götürülürken çekilen görüntüleri yansıtıldı.

Avukat Kaya, "Görüntüye bakarak, suçtan mağduriyetleri konusunda nasıl bir değerlendirmeniz var?" sorusuna Öztürk, "Genelkurmay Başkanını götürmek, enternenin dik alasıdır. İster kucağında götürsün, ister tabancayla götürsün. Abidin Paşa'nın görüntüsünü ilk defa görüyorum. Onun görüntüsünün onlar gibi olmadığı ortada. Yorum yapmak istemiyorum. Genelkurmay Başkanına veya İkinci Başkanına sertçe 'Hadi gidelim' demek de bana göre enternedir." ifadelerini kullandı.

Avukatın başka sorusu üzerine Öztürk, koruması sanık Can Kaya'ya "Darbeyle ilgili herhangi bir emir vermediğini" söyleyerek, "Sadece benim gittiğim yere koruma olarak geldi." dedi.

'ÖLMÜŞ OLURDUM'

Sanık avukatlarından Dilek Aras'ın, "Darbecilerle yaptığınız istişarelerde baktınız olmuyor. Çekip hepsini vursaydınız ne olurdu? Yine burada olur muydunuz?" sorusuna Öztürk, herkesi vurmasının mümkün olmadığını belirterek "Ölmüş olurdum" dedi.

"Geçmişinizde, hukuka aykırı askeri talimatlarınız oldu mu?" sorusuna da "Hayır" karşılığını veren Öztürk bir diğer soruyu yanıtlarken, "halkın tepkisi görüldüğü, darbenin başarıya ulaşamayacağı kanaati olunca işlerin tersine döndüğünü." ifade etti.

Sanıklardan Ömer Faruk Harmancık'ın avukatının "Harmancık ve diğerleri, Genelkurmay Başkanının yanına geldiklerinde, ast üst ilişkisini korur pozisyon devam ediyor muydu? Yoksa gücün kendilerinde olduğu havası mı vardı?" sorusunu Öztürk, "Askeri tavır ve davranışları dışında bir milim fark etmediler. Ast üst ilişkileri dışına çıkmadılar." şeklinde cevapladı.

Harmancık'ın, Akar'a 2 sayfa bildiri uzatıp, "Okuyun, imzalayın" dediğini görüp görmediği sorulan Öztürk, "Elinde bir kağıtla gördüm. Komutana ne söylediği konusunda emin değilim. İki sayfa da görmedim, yarım sayfa. Hatırladığım tek nokta burası. Ama ben içeri gidip çıkıyordum." diye konuştu.

MAHKEME SALONUNDA HARUN BİNİŞ TARTIŞMASI

Duruşmaya öğle arası verildi. Mahkeme Başkanı Selfet Giray, verilen öğle arasının ardından FETÖ'nün sivil imamı ve darbe girişimini yönetenlerden olduğu belirtilen sanık Harun Biniş'in savunmasını yapacağını bildirdi. Bu ifadeler üzerine söz alan Biniş'in avukatı, "Ben sizinle konuştum, hazır olmadığımızı, savunma yapmayacağımızı söyledim" dedi.

Mahkeme Başkanı Giray, Biniş'in öğleden sonraki kısımda savunmasının alınacağını, savunma yapmak istemediği taktirde susma hakkını kullanmış sayılacağını ifade etti. Biniş'in avukatı, "Zorla mı savunma yaptıracaksınız? Susma hakkını kullanmak istemiyoruz. Ben ne zaman hazır olursam, o zaman alırsınız" şeklinde konuştu.

Başkan Giray, avukatın bu talebinin değerlendirileceğini ve buna ilişkin ara karar oluşturacaklarını söyledi.

Etiketler :