Acil servisler doldu taştı

Kış ayları ile birlikte artan üst solunum yolu hastalıkları nedeniyle hastanelerin acil servislerinde yoğun kalabalıklar oluştu. Çocuk acil servislerinde kuyrukların sonunun gelmediğini belirten İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, “Sağlık sistemi baştan dizayn edilmelidir, düzenlenmelidir. Yoksa bunlarla başka türlü baş edemeyeceğiz" dedi.

İzmir'de kış ayları ile birlikte artan üst solunum yolu hastalıkları nedeniyle çocuk acil servislerinde oluşan kuyrukların sonu gelmiyor. İzmir Tabip Odası Başkanı Süleyman Kaynak, kışa maskesiz girilmesi ve çocuk-öğrenci grubunda koruyucu aşı yapılmaması nedeniyle Sağlık Bakanlığı'nı eleştirdi. Yoğun bakımlardaki hareketliğe de dikkat çeken Kaynak, acil tedbir alınması gerektiğini vurguladı.

‘Yoğun bakımlar hareketli’


Astım ve benzeri üst solunum yolu hastalıkların ağır seyrettiğine dikkat çeken Kaynak, şöyle konuştu: "Muhtemelen bütün Türkiye'de ama ben İzmir özelini söyleyeyim. Bütün hastanelerin acil servisleri özellikle çocuk acil servisleri, geceleri ile hafta sonları inanılmaz kalabalık ve kuyruklar halinde insanlar sıra bekliyor. Yoğun bakımlar üst solunum yolu enfeksiyonları ve komplikasyonları nedeniyle yaz aylarına göre oldukça hareketli. Bu konuda ağustos- eylül ayı başı gibi kamu yönetimini ve kamuoyunu aydınlatacak uyaracak açıklamalarda bulunduk. Neydi bu açıklamalar? Covidin bitmediğini, önlemlerin sürdürülmesinin çok hayati olduğunu vurguladık. Maske takılmasının önemli olduğunu ve kamu otoritesinin toplumu yönlendirmesi ve kural koyması gerektiğini ifade ettik. Kamu otoritesi ve Sağlık Bakanlığı hiçbir zaman maske konusuna değinmedi."

'Maske uyarısı dikkate alınmadı'

Maske kullanımının önemine değinen Kaynak şöyle devam etti:
"Maske sadece covidden değil, kış döneminin viral üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da ciddi koruma sağlamıştı. Artık maske kullanılmıyor. Özellikle okul çocuklarımızın kış viral enfeksiyonlarına karşı korunmasını sağlayacak aşılamanın, risk grupları ile birlikte yapılması gerekirdi. Maske çok önemli bir önleyici unsur olarak dikkate alınmadı. Çocuk yaş grubu ve öğrencilerin kış dönemindeki viral enfeksiyonlara karşı korunmasını sağlayacak aşı gibi önlemler yine sağlık otoritesi tarafından ele alınmadı."

'Sağlık sistemi baştan dizayn edilmeli'

Salgınların özellikle okul çağındaki çocukları olumsuz etkilediğini dile getiren Süleyman Kaynak sözlerini şöyle tamamladı: "Yoğun bir üst solunum yolu enfeksiyonu sıkıntısı ile karşı karşıyayız. Okullarda bazı sınıflarda bazen yüzde 50, bazen daha fazla öğrenci devamsızlığı ortaya çıkmış durumda. Eğitimi çok ağır etkiliyor. Eğitimin veriminde düşmeye yol açıyor. Toplumda da ekonomik kayba yol açıyor. Sağlık sistemi de yoğun hasta yayılımı karşısında aşırı yüklenme ile karşı karşıya kalıyor. Önlemler almadığınız zaman bu salgınları covidde de olduğu gibi üçüncü basamak sağlık sistemi ile çözmeniz mümkün değildir. Sağlık sistemi baştan dizayn edilmelidir, düzenlenmelidir. Bunlarla başka türlü baş edemeyeceğiz."

Kaynak:ANKA

Etiketler :