Bir Komiser, İranlı Bir Kadın, Yurtdışında Etkili Bir Çeteci. Dev Siteye Çöküp 600 Milyonluk Vurgun Böyle Yapıldı

Bir Komiser, İranlı Bir Kadın, Yurtdışında Etkili Bir Çeteci. Dev Siteye Çöküp 600 Milyonluk Vurgun Böyle Yapıldı
Esenyurt’ta bulunan 230 daireli Fly Butik isimli siteye çöken çete ile ilgili soruşturma tamamlandı. Siteyi, onlarca silahlı adamı ile ele geçirmekle suçlanan Çetin Başkan Şimşek’in 2050 yıla kadar hapsi istendi. Soruşturma kapsamında, biri komiser olan iki polis de tutuklandı. Hayali daire satışları ile 600 milyon lira toplandı.85 sanıklı dosyada emlakçılık yapan birçok İranlı kadın da yer aldı.

Fly Butik isimli site, geçen aylarda İstanbul Organize Suçlarla Mücadele polisinin art arda yaptığı operasyonlarla gündeme geldi. Mali darboğaza giren sitenin müteahhitti Metin Uçar’ın şikâyeti üzerine başlatılan soruşturma sonrası 85 kişiye dava açıldı. Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen 590 sayfalık iddianameye göre, şüpheliler aynı daireyi onlarca kişiye sattı.

whatsapp-image-2023-10-11-at-19-11-06.jpeg
Siteye çöken çeteye çok sayıda operasyon yapıldı.

TOPLANAN PARA 600 MİLYON

Hayali daire satışı yapılan kişi sayısı 850 civarında. Bu kişilerden toplanan para miktarı ise 600 milyon liraya yakın. 10’u aşkın paravan firma üzerinden yapılan hayali satışlar nedeni ile ortada kalan yüzlerce kişi, siteye girmek istediklerinde ise karşılarında silahlı bir grubu buldu.

basliksiz-40.jpg
Çete çöktüğü sitede hayali daire satışları ile 600 milyon lira topladı.

SİYASİ PARTİ BAŞKANI DA SANIK

İddianamede, örgüt lideri olmakla suçlanan isim Nihat Akyüz tutuklu durumda. Akyüz’ün, siteye yerleşmesini sağladığı Çetin Başkan Şimşek ise, kendisine bağlı onlarca silahlı kişi ile siteye yerleşti.

whatsapp-image-2023-10-11-at-19-19-44.jpeg
Sanıklardan Abdülsemet Kızılağaç (solda), çete lideri Necati Arabacı ile.

Çete lideri Necati Arabacı ile fotoğrafları bulunan Abdulsemet Kızılağaç, Mehmet Özçelik, Ozan Emre Mollaoğlu, Fatih Dere gibi isimlerin, örgüt yönetişi olmakla suçlandığı iddianamede, sanıklar arasında Adaletin Aydınlığı Partisi Genel Başkanı Altuğ Ergüzel de yer alıyor.

whatsapp-image-2023-10-11-at-19-12-22.jpeg
Adaletin Aydınlığı Partisi Başkanı Altuğ Ergüzel da sanık.

‘POLİS, ÇETEYE ÇALIŞTI’ İDDİASI

Dava dosyasının sanıklarından ikisi ise polis memuru. Tutuklu bulunan Hüseyin Coşkun, Esenyurt Asayiş Şube’de komiser olarak görev yaparken Mevlüt Kerpiç ise, Küçükçekmece ilçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı narkotik polisi olarak görev yapıyordu. Her iki polis, siteye çöken çete ile işbirliği yapmakla suçlanıyor. Çetenin çöktüğü bir başka site olan Acun Kent’e kayyum olarak atanan Av. Güray Tangüder, tanık olarak alınan ifadesinde, Komiser Hüseyin Coşkun'un kendisi ile çete adına pazarlık yaptığını ifade etti. Tutuklanan polis memuru Kerpiç ise, haklarında soruşturma açtırmakla suçlanıyor. Kerpiç, çetenin çöktüğü sitenin de yönetiminde yer aldı.

whatsapp-image-2023-10-11-at-19-10-48.jpeg
Polis Mevlüt Kerpiç (solda) ile komiser Hüseyin Coşkun tutuklu durumda.

ÇOK SAYIDA EMLAKÇI DA SANIK

Hayali daire satışı yapılan yüzlerce kişi bulunuyor. Bu kişilere yönelik çok sayıda darp, tehdit ve silahla yaralama eylemi iddianamede yer aldı. Dava dosyasının sanıkları arasında çok sayıda emlakçı da yer aldı. Çok sayıda İranlı’ya hayali daire satışını yapılmasına aracılık etmekle suçlanan emlakçılar arasında İranlı Atefeh Mollamuhammedalijenap, Fatemeh Mehdizadeh, İbtissam Missaoui, Negar Soltani, Sepıdeh Rastegar ve Nazanın Mozafari Yarahmadi de sanık konumunda.

whatsapp-image-2023-10-12-at-09-25-03.jpeg
Çok sayıda emlakçı da sanık konumunda

2050 YILA KADAR HAPİS CEZASI

28 kişinin tutuklu olduğu sanıklı dosyada, örgüt lideri olmakla istenen cezalar ise 2000 yılı aşıyor. Çetin Başkan Şimşek’in 2050 yıla kadar hapsi istenirken, Nihat Akyüz’e 1683 yıla kadar ceza istendi. Öte yandan, silahlı örgüt kurmakla suçlanan Çetin Başkan Şimşek’in, talimatlarını cezaevi dışındaki kişilere ulaştırmakla suçlanan Av. Ruken Mollaoğlu ile ilgili yürütülen soruşturma ise ayrıldı.

whatsapp-image-2023-10-11-at-19-11-22.jpeg
Örgüt lideri olmakla suçlanan Çetin Başkan Şimşek'in 2050 yıla kadar hapsi istendi.

Kaynak:halktv.com.tr

Etiketler :