60 ülkeden 260 köy arasında 'Dünyanın En İyi Turizm Köyü' olarak Şirince seçildi

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından başlatılan 'En İyi Turizm Köyü 2023 Yılı' girişimi kapsamında İzmir'in Şirince köyü, 60 ülkeden 260’ın üzerindeki köy arasından “En İyi Turizm Köyü” olarak seçildi.

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü 25. Genel Kurulu kapsamında Özbekistan’ın Semerkant kentinde düzenlenen ödül töreninde Şirince, “En İyi Turizm Köyü” seçilerek, Efes Selçuk’un marka değerini arttırdı.

BAŞKAN CERİTOĞLU SENGEL’DEN ÖDÜL TÖRENİNDE “BARIŞ” MESAJI

Dünya turizminin kalbinin attığıödül töreninde konuşan Efes Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, Efes Selçuk’un cevherlerini tüm dünyaya tanıtmak için çalıştıklarını belirterek, “Şirince gibi tarihi, kültürel ve tarımsal değerlere sahip olan köyümüzün en iyi turizm köyü seçilmesinden büyük mutluluk duyuyoruz. Son cümle olarak dünyada savaşlar devam ederken burada bir arada olmak geleceğe dair umudumuzu artırıyor. Umarım dünyaya sonsuza dek barış gelir… Her şey için çok teşekkürler” dedi.

d26a8ede550214eb80c75ed5499b37b9.jpgKısa adı UNWTO olan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü tarafından 2021 yılından bu yana kültürel ve doğal kaynaklar, kaynakların geliştirilmesi ve korunması, ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik, turizm gelişimi ve değer zinciri entegrasyonu, turizmin yönetişimi ve önceliklendirilmesi, altyapı ve bağlantı, sağlık, emniyet ve güvenlik alanlarında değerlendirme yapılarak “En İyi Turizm Köyleri” ağını belirliyor.

1670-b.jpgBir mübadil köyü olan Şirince, mübadeleden bu yana geçen 100 yıla rağmen korunan dokusu, taş sokakları, köy çevresindeki doğal güzellikleri ve köy kadınlarının üretimleriyle sürdürülebilirlik kazanmasıyla tüm dünyanın dikkatini çekmeye devam ediyor.

Kaynak:ANKA

Etiketler :