'57 meslektaşımız hapisteyken bayram mı kutlanır?'

'57 meslektaşımız hapisteyken bayram mı kutlanır?'
24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı için yazılı bir mesaj paylaşan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, gazetecilerin karşı karşıya kaldıkları sansürü ve baskıyı anlatarak "Bayramımızı kutlamayın, mücadelemize destek verin" dedi. Bilgin hapisteki gazetecileri hatırlatarak "57 meslektaşımız hapisteyken, yeni sansür yöntemleri için yasalar hazırlanırken bayram mı kutlanır?" diye konuştu.

Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı için bugün yazılı mesaj yayınladı. Bilgin, 60’a yakın gazeteci hapisteyken, yeni sansür yöntemleri için yasalar hazırlanırken Basın Bayramı’nın kutlanamayacağını belirtti.

“24 Temmuz bizim için bayram değil basın özgürlüğü için ortak mücadele günüdür" diyen Bilgin, "Bu özel günü bayram yapacak olan, sansür yasasına karşı geri adım attırmamızı sağlayan dayanışmamız gibi hep birlikte vereceğimiz basın özgürlüğü mücadelesidir” ifadelerini kullandı.

'Bayramımızı kutlamayın'

"Abdülhamid dönemi sansür mekanizması 'Kahrolsun istibdat yaşasın hürriyet' sloganıyla 24 Temmuz 1908’de kırıldı bu nedenle bu özel gün basında sansürün kaldırılışının yıldönümü olarak kutlanılıyor" ifadelerini kullanan Bilgin, gazetecilerin karşı karşıya kaldığı sansür ve otosansürün geçmiş yılları mumla aratır hale geldiğini ifade etti. Bugün de dijitalleşmenin getirdiği avantajları sansür ve ağır denetim için kullanmak isteyenlerle gazetecilerin karşı karşıya kaldığını belirten Bilgin, "Bayramımızı kutlamayın, mücadelemize destek verin" dedi.

'Yeni sansür yöntemleri için yasalar hazırlanırken bayram mı kutlanır?'

24 Temmuz gününün sansürün kaldırılışının yıl dönümü olması nedeniyle Basın Bayramı olarak kutlandığını hatırlatan Bilgin, "Ne acı ki yarım asrı aşkın bir süre önce bayram vasfını yitirdi bu özel gün. 57 meslektaşımız hapisteyken, yeni sansür yöntemleri için yasalar hazırlanırken bayram mı kutlanır? Bu nedenle 24 Temmuz bizim için bayram değil basın özgürlüğü için ortak mücadele günüdür. 24 Temmuz’u yeniden bayram yapacak olan, sansür yasasına karşı geri adım attırmamızı sağlayan dayanışmamız gibi hep birlikte vereceğimiz basın özgürlüğü mücadelesidir. Bu özel gün nedeniyle tüm gazetecileri ve meslek örgütlerini daha güçlü dayanışmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

'24 temmuz Basın Bayramı’nı değil ama Lozan Anlaşması’nın imzalanmasını kutladığımız bir gündür'

Bilgin, 24 Temmuz 1923’te Lozan Anlaşması’nın imzalandığını da anımsattı. Bu anlaşmanın imzalanmasının diplomatik bir zafer olmanın ötesinde Türkiye’ye bir “tapu senedi” kazandırdığını söyleyen Bilgin, “24 Temmuz Basın Bayramı’nı değil ama Lozan Anlaşması’nın imzalanmasını kutladığımız bir gündür. Bugün bağımsızlığımızdan da özgürlüğümüzden de vazgeçmeyeceğimizi herkese bir kez daha hatırlatmıştır” dedi.