25 Aralık davasında 10 sanığa ağırlaştırılmış müebbet cezası

25 Aralık davasına ilişkin karar açıklandı. Mahkemenin verdiği kararda, 10 sanığa müebbet hapis cezası verildi

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
25 Aralık davasında 10 sanığa ağırlaştırılmış müebbet cezası

Takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında usulsüzlük yaptıkları gerekçesiyle 10 kişiye ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları karşındaki salonda yapılan duruşmada mahkeme heyeti, davaya ilişkin kararını açıkladı.

Mahkeme heyeti eski emniyet müdürleri Yakub Saygılı, Kazım Aksoy, Yasin Topçu ve Mahir Çakallı ile Arif İbiş, Mustafa Demirhan, Mehmet Habib Kunt, İbrahim Şener, Mehmet Fatih Yiğit ve Mehmet Akif Üner’in ‘Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Firari sanıklar Fethullah Gülen, ABD’deki Hakan Atilla davasında tanıklık yapan Hüseyin Korkmaz, eski Emniyet Müdürü Hamza Tosun ile Sinan Dursun, Engin Filiz ve Sinan Sağyalavaç’ın dosyasının tefrik edilmesine karar veren heyet, bazı sanıkları da ‘silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘özel hayatın gizliliği’ ve ‘usulsüz dinlenme’ suçlarından değişen oranlarda hapis cezasına çarptırdı.