2023 seçim sandık görevlisi ücreti ne kadar? Sandık görevlisi başvuruları nasıl ve nereye yapılır?

2023 seçim sandık görevlisi ücreti ne kadar? Sandık görevlisi başvuruları nasıl ve nereye yapılır?
Seçim günü sandık başında görev almak isteyenler “2023 seçim sandık görevlisi ücreti ne kadar? Sandık görevlisi başvuruları nasıl ve nereye yapılır?” sorularını araştırıyor. İşte Seçim görevli ücretleri 2023 ve başvuru şartları

Sandık görevlisi ücreti; Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Sandık kurulu görevlileri 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan seçimler öncesi Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından belirlenecek. Peki, sandık görevlisi ücreti ne kadar, kaç TL? İşte, 2023 cumhurbaşkanı seçimlerinde sandık görevlisi olma şartları...

Sandık görevlisi başvuruları ile seçim sandık görevlisi ücreti seçimlere kısa bir süre kala pek çok kişinin gündeminde yer alıyor. Seçimlerin yapılacağı 14 Mayıs öncesi, seçimlerde görev alacaklar başvuru süreci ile ilgili detayları merak ediyor.

2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimleri için geri sayım devam ederken, YSK’nın seçim takvimi de işlemeye devam ediyor. Gözler 14 Mayıs’a çevrildi. Pek çok kişi de seçimlerde görev almak ve sandık görevlisi için başvuru yapmak istiyor. Şimdiden, seçim görevli ücretleri de merak konusu oldu. Peki, Seçim görevli ücretleri belli oldu mu? Seçimlerde görev alacaklar nereye başvuru yapacak? İşte 2023 seçim sandık görevlisi ücreti ile ilgili detaylar…

2023 SEÇİM SANDIK GÖREVLİSİ ÜCRETİ NE KADAR?

YSK seçim süreci ile ilgili çalışmalarına devam ederken, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlerde görev alacak sandık görevlisi başvuruları için pek çok kişi araştırma yapıyor. 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlerde görev alacak sandık görevlisi ücretleri henüz açıklanmadı.

2019 yılında seçimde sandık görevli ücretleri şu şekildeydi:

Başkan ve Üyeler: 261,00 TL

Siyasi Parti Temsilcileri: 130,00 TL

SEÇİM GÖREVLİSİ BAŞVURULARI NASIL VE NEREYE YAPILIR?

Sandık görevlileri çeşitli kategorilere ayrılıyor. İlki, siyasi partilerin belirlediği sandık görevlileridir. Siyasi partiler, seçime girecekleri bölgedeki sandık görevlilerini belirlemek için Yüksek Seçim Kurulu'na başvuruda bulunurlar. Bu başvuru, belirlenen kişilerin adlarının ve diğer bilgilerinin yer aldığı bir formun doldurulmasıyla gerçekleştirilir.

Siyasi partilerin sandık görevlileri seçimi internet üzerinden yapılmaz. Başvuruların doğrudan Yüksek Seçim Kurulu'na yapılması gerekmektedir. Seçimlerde görev yapmak isteyenlerin, ilgili siyasi partiye başvurarak bu görevi üstlenmeleri mümkündür. Ancak son karar YSK'ya aittir ve seçim öncesi YSK tarafından belirlenen sandık görevlileri seçim günü görev yapmaya hak kazanırlar.

Herhangi bir siyasi parti üyeliğine sahip olanlar sandık görevlisi olamıyor fakat müşahitlik yapabiliyor.

SEÇİMLERDE GÖREV ALACAKLARDA ARANAN ŞARTLAR NE?

İdare amirleri, zabıta amir ve memurları, Askeri Ceza Kanunu'nun 3. maddesinde yazılı (sivil memurlar dâhil) askeri şahıslar, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve adaylar sandık kurullarına seçilemezler.

Bununla birlikte sandık görevlisi olmak için gerekli şartlar arasında

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

18 yaşını doldurmuş olmak,

Herhangi bir siyasi parti üyeliğine sahip olmamak gibi şartlar bulunmaktadır. Ancak başvuruların başlayacağı dönemde sandık görevlisi olma şartları için seçim kurullarının son dakika duyuruları takip edilmeli.