2 Bin Yıllık Efes Antik Kenti'nde Skandal

İki bin yıllık Efes Antik Kent'te skandal bir olay yaşandı. ABD'li Windstar cruise gemisi ile Türkiye’ye gelen turistler için Efes Antik Kent'te yemekli müzikli davet verildi. Antik kenti ziyaret etmek isteyen diğer turistler alana alınmayınca vatandaşlar alkışlı ıslıklı protesto etti. Protestonun sonucu özel davete katılan turistler apar topar gemilerine gönderildi.

Her yıl yaklaşık 2 milyon turistin ziyaret ettiği Efes Antik Kenti'n tarihi 2 bin yıl öncesine kadar dayanıyor. Türkiye'nin en önemli tarihi bölgesi Efes Antik Kent'te akıl dışı bir olay yaşandı. İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan tarihi kentte yabancı turistler için yemekli müzikli özel davet verildi.

adsiz-tasarim-1.png

VATANDAŞLARIN ZİYARETİNE İZİN VERİLMEDİ

Antik kent ABD'li Windstar cruise gemisi ile Türkiye'ye gelen turistler için kapatıldı. İçeriye adeta düğünleri andıracak yuvarlak masalar konuldu ve yemek dağıtımı başladı. Tarihi kenti ziyaret etmek isteyen diğer yerli ve yabancı turistlerin ise alana girişine izin verilmedi.

adsiz-tasarim-2.png

2 bin yıllık tarihi görmelerine engel olan vatandaşlar özel daveti alkışlarla ıslıklarla protesto etti. Protesto sonuç verdi ve 'özel davet' kısa sürede sonlandırıldı. Cruise gemisiyle gelen turistler apar topar alandan ayrıldı.

adsiz-tasarim-3.png

Tarihçiler ve arkeologlar ise Efes Antik Kent'te böyle bir davetin akıldışı olduğunu ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

adsiz-tasarim-4.png