Halk TV Canlı Yayın
15. Hormonlu Domates Ödülleri sahiplerini buldu: Ömür boyu hormonlu domates ödülü Süleyman Soylu'ya gitti
İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında her yıl geleneksel olarak LGBTİ+fobik kişi ve kurumlara verilen Hormonlu Domates Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu. 

15. Hormonlu Domates LGBTİ+fobi Ödülleri Töreni, ‘Tanzim’ temasıyla Şişli Cemil Candaş Kent Kültür Merkezi’nde önceki gün geniş bir katılımla gerçekleşti. 
Ödüller şu kurumlara verildi:

KURUM ÖDÜLÜ: TİHEK VE DİYANET

Kaos GL’nin aktardığına göre, gecenin ilk ödülü kurum kategorisinde verildi. Hormonlu domatesler ‘Cinsel kimlik ayrımcılık temelleri arasında sayılamaz’diyen Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu ile kendisine LGBTİ+’lara dönük ayrımcılıkla ilgili yöneltilen sorulara nefret söylemiyle yanıt veren, “Normal değil, patolojik, haddi aşıyor, helak edici büyük günah, yapısal bozukluk, hak değil batıl davası!” diyen Diyanet İşleri Başkanlığı’na gitti. 

SİVİL TOPLUM: PEDAGOJİ DERNEĞİ

Sivil toplum kategorisinde ödülün sahibi trans çocukların birtakım yöntemlerle ‘kendi biyolojik tasarımlarına uygun bir cinsel kimlik’ geliştirebileceğini iddia eden Pedagoji Derneği oldu. 

TELEVİZYON: TV5

CHP Beyoğlu Belediye Başkan Adayı Alper Taş’ın katıldığı programda ‘LGBTİ’ler’ demesi üzerine programı yayından kaldıran ve sunucunun işine son veren TV5, Televizyon hormonlusunu aldı. 

SİYASET: BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ

Siyaset kategorisindeki hormonlu domates ise Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a gitti. Aktaş, seçim sürecinde katıldığı bir televizyon programında Nilüfer Belediyesi’ni hedef alarak, “Belediye marifetiyle cinsiyetsiz tuvalet algısının yayıldığı, mahallelerde LGBT kontenjanı tanınarak onların normalmiş gibi kamuoyunda gösterilmeye çalışıldığı” şeklinde açıklama yapmıştı. 

VALİLİK: ANKARA VALİLİĞİ

Hem OHAL döneminde hem de OHAL sonrasında şehirdeki bütün LGBTİ+ etkinliklerini süresiz olarak yasaklayan Ankara Valiliği, hormonlu domatese layık görüldü. 

ÖZEL ÖDÜL: İSTANBUL VALİLİĞİ

İstanbul Valiliği, belirledikleri gösteri yürüyüşü alanları arasında yer alan Bakırköy’de LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne izin vermeyeceğini açıklamıştı. Valilik, Onur Haftası Komitesi ile görüşmede de LGBTİ+’lar için ‘toplumsal tereddütlü grup’ demişti. 

MEDYA: YENİ AKİT

Medya kategorisindeki hormonlu domates ise düzenli olarak LGBTİ+’ları hedef gösteren Yeni Akit gazetesine gitti.

EĞİTİM: ODTÜ REKTÖRÜ VERŞAN KÖK

ODTÜ Onur Yürüyüşü’nü yasaklayan ve kampüse polisin girmesini sağlayarak birçok öğrencinin gözaltına alınmasına yol açan ODTÜ Rektörü Verşan Kök’e eğitim hormonlusu verildi.

EĞLENCE: MUSTAFA CECELİ

Özel hayatın gizliliğini ihlal ederek elde ettiği görüntüler üzerinden İntizar ve Sinem Gedik’i hedef gösteren Mustafa Ceceli, eğlence kategorisinde hormonlu domatesin sahibi oldu. 

MEKAN: SENSUS ŞARAP EVİ

Mekan kategorisindeki hormonlu domates, lezbiyen bir çifte ‘müşteriler rahatsız oluyor’ diyen ve mekandan ayrılmaya zorlayan Galata’daki Sensus Şarap Evi’ne gitti.

BEYNELMİLEL: DONALD TRUMP

Trans karşıtı bildirisi nedeniyle beynelmilel hormonlu domates ödülü Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’a verildi.

ÖZEL Bİ+FOBİ ÖDÜLÜ: SÖYLEMEZSEM OLMAZ

Özel bi+fobi ödülü ise biseksüel kelimesini sansürleyen ‘Söylemezsem Olmaz’ magazin programına gitti. 

ÖMÜR BOYU HORMONLU: SÜLEYMAN SOYLU

LGBTİ+’ları çeşitli açıklamalarla hedef gösteren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ise ömür boyu hormonlu domates ödülü verildi.