1200 Tane Ağaç Diktiler, Şimdi Paraya Para Demiyorlar: Her Birinden 80 Kilo Hasat

1200 Tane Ağaç Diktiler, Şimdi Paraya Para Demiyorlar: Her Birinden 80 Kilo Hasat
Dağların eteklerinde yetiştirilen ve binbir emekle toplanan meyve, her ağaçta 80 kiloluk verim sağlayacak kadar bereketli oluyor. Yıllardır büyük emek sarf eden çiftçiler 1200 ağaçlık bahçelerinde hasattan oldukça memnun.

Dağların eteklerinde yetiştirilen kiraz meyvesi Gaziantepli üreticilerin en büyük geçim kaynaklarından biri aynı zamanda. 1200 ağaçla yaptıkları hasatta her bir ağaçtan 80 kilo verim alan çiftçiler 24 yıldır bu ağaçlarla değirmeni döndürüyorlar.

Mevsiminin gelmesiyle hasat vakti geldi. O ilimizde hasat başladı. Dağların eteklerinde hasat zamanı! Her bir ağaçtan 80 kilo verim alıyorlar, 24 yıllık geçim kaynağı...

hasat-basladi-kirazin-fiyati-tarlada-10-markette-30-lira-musc.webp

24 YILLIK EMEK

Gaziantep'in İslahiye ilçesine bağlı, Amanos Dağları'nın eteklerindeki İdilli, Hasanlök, Koççağız, Köklü, Kabaklar, Tandır ve Kayabaşı mahallelerinde kiraz üreticileri yoğun bir hasat dönemine girdi. Bölgenin yüksek kesimlerinde yer alan bu mahallelerde, kiraz hasadı tüm hızıyla devam ediyor.

gaziantepte-hasadina-baslanan-kiraz-40-ulkeye-ihrac-ediliyor-1025-dhaphoto6.jpg

BİR AĞAÇTAN 80 KİLO MEYVE ALIYORLAR

İslahiye Kaymakamı Mehmet Soylu, Koççağız Mahallesi'nde düzenlenen hasat etkinliğine katılarak üreticilerle bir araya geldi. Kaymakam Soylu, 24 yıldır kiraz yetiştiriciliği yapan Faize ve Muzaffer Köklü çiftine eşlik etti ve hasat çalışmalarına bizzat katıldı. Soylu, etkinlik sırasında yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Tarım sektöründe şu anda hasat zamanı. İslahiye Ovası'ndaki köylerimizde hububat hasadı sürerken, yüksek kesimlerdeki köylerimizde meyve bahçelerinde yoğun bir çalışma var. Çiftçilerimizin yıllardır emek verdiği ağaçlar meyve veriyor. Çiftçilerimize minnettarız; ülkemiz ve ilçemiz için üretim yapıyorlar ve bizim için en değerli işi gerçekleştiriyorlar. Koçcağız köyümüzde toplam 1200 kiraz ağacımız bulunuyor ve her bir ağaç 25 ila 80 kilo arasında meyve veriyor. Her zaman çiftçimizin yanındayız ve bereketli bir sezon diliyoruz."

1705204.webp