'100-150 Avro ile aşı yapıyorlar' diyen Erdoğan'a Almanya'dan yanıt

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde sarf ettiği 'Almanya'da koronavirüs aşısı 100-150 euro ile yapılıyor' sözlerine yanıt geldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 03 Temmuz 2021 19:03
'100-150 Avro ile aşı yapıyorlar' diyen Erdoğan'a Almanya'dan yanıt

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Sakarya Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı'nda daha önce yalanlanmasına rağmen koronavirüs aşısının Avrupa ülkelerinde ücretli yapıldığını öne sürmüştü.

Erdoğan, "Bugün Avrupa'nın en gelişmiş ülkeleri dahi bu aşıları ücretle yapıyorlar. Bugün İngiltere 100, 150 sterlinle aşı yapıyor. Bizse ücretsiz aşı yapıyoruz. Aramızdaki fark bu. Almanya'ya gidiyorsun bakıyorsun 100, 150 avro. Ama bizde böyle bir şey yok" şeklinde konuşmuştu. Erdoğan ayrıca "Bize de nasihat ettiler, böyle olmaz belli bir bedel alın diye" şeklindeki sözleriyle söz konusu ülkelerin Türkiye'de aşı yaptıranlardan para alınmasını nasihat ettiğini söylemişti.

Erdoğan'ın sözleri Alman basınında geniş yer buldu. 

DW Türkçe'nin haberine göre, Frankfurter Rundschau gazetesi "Erdoğan‘dan yanlış açıklama" başlıklı haberinde, Erdoğan'ın Almanya’nın aşıyı ücretli yaptığı şeklindeki sözlerinin Berlin’de şaşkınlığa neden olduğunu yazdı.

Haberde, söz konusu sözlerin sosyal medyada da tepkiye neden olduğu belirtildi. Der Westen adlı gazeteyse Erdoğan’ın, "doğru olmayan açıklamalarla halkını yanıltan bilgiler verdiğini" öne sürdü.