Garo Paylan: Bütçede en büyük pay faize ayrılıyor

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, bütçe görüşmeleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Paylan, bütçede ne büyük kalemin faize ayrıldığını söyledi ve "Bu AKP döneminde bir ilk" dedi.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, t24'ün YouTube kanalında Şirin Payzın'ın sorularını yanıtladı. Paylan, ekonomiye dair açıklamalarda bulundu.

"Yandaş şirketlere sadece 'garanti' verilmiyor, vergi indirimi de sağlanıyor," diyen Paylan bu şirketlerden birine sağlanan vergi indirimiyle milyonlarca gencin Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) olan borçlarının kapatılabileceğini söyledi. Buna ilişkin Meclis'e önerge sunduklarını ifade eden Paylan, "Bu önergemiz de AKP-MHP grubunun oyları ile reddedildi" ifadelerini kullandı.

Bütçede en çok pay neye ayrılacak?

Öte yandan Meclis'te 2021 yılına dair bütçe görüşmeleri sürüyor. Garo Paylan, Payzın'ın sorusu üzerine en çok bütçe ayrılması planlanan kalemleri açıkladı. En büyük kalemin 'faiz' olduğunu söyleyen Paylan, "Bu 90’lı yıllarda da böyleydi. AKP döneminde ilk kez faiz kalemi, en büyük kalemi oluşturuyor. Çünkü güveni yok ettiler. Yabancı sermayeyi kaçırdılar, yerliler dövize yatırım yapıyor… Bu anlamda faizi yükseltmek zorunda kaldılar. Ülkemiz ‘faiz-enflasyon-döviz kuru’ sarmalına girdi.” ifadelerini kullandı.

İkinci en büyük kalemi de güvenlik harcamalarının oluşturduğunu söyleyen Paylan, "Eğitim değil, sağlık değil, sosyal politikalar değil... 200 milyar liranın üzerinde faize gidecek, yine 200 milyar liranın üzerinde savaş politikalarına, güvenlik politikalarına, istibdad politikalarına gidecek”

Paylan, Cumhurbaşkanı maaşının da 90 bine yakın olduğunu hatırlattı ve "35 bin lira da emekli maaşıyla birlikte Cumhurbaşkanı 123 bin lira maaş alacak" dedi.

RÖPORTAJIN TAMAMINI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

İlgili Haberler
Ekonomi