Fitch tescilledi: Ankara Büyükşehir, Türkiye’nin kredibilitesi en yüksek belediyesi

Fitch tescilledi: Ankara Büyükşehir, Türkiye’nin kredibilitesi en yüksek belediyesi

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings yaptığı değerlendirme sonucunda Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne uzun dönem ulusal kredi notu olarak "AAA" verdi. ABB böylece Türkiye’nin en iyi “rating”ine sahip belediyesi oldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, hem borcun sürdürülebilirliği hem de mali disiplinde gösterdiği başarı nedeniyle uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından Türkiye’nin kredibilitesi en yüksek belediyesi olarak tescil edildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en iyi “rating”ine sahip belediyesi olurken, dünyada da birçok yerel belediyeyi geride bıraktı.

En yüksek seviye olan “AAA” notu verdi

Fitch, yurt içi borçlanmalar için dikkate alınan uzun dönemde yurt içi yükümlülüklerinin yerine getirebilme gücünü gösteren derecelendirme notunda Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne en yüksek seviye olan “AAA” notu verdi. Bu açıklama ile Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yurt içi borçlanmalarında en yüksek kredibiliteye sahip olduğu uluslararası arenada da tescillenmiş oldu.

Ekonomistler: Çok önemli başarı 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin özellikle pandemi döneminde ekonomik yükünün önemli ölçüde artmasına rağmen Fitch’ten en yüksek notu alması ekonomistler tarafından çok önemli bir başarı olarak değerlendirildi.

"Ülke notundan yüksek verilemediği için BB"

Öte yandan Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin uluslararası piyasalardan borçlanma notu, Türkiye’nin ülke notu tarafından sınırlandırıldı. Fitch Ratings tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Ankara Büyükşehir Belediyesine genel kredi notu olarak, ülke notundan daha yüksek bir not verilemediği için BB- verildi.

Ekonomistler ülke notu tavanı olmasaydı “A” seviyesinde olan Ankara Büyükşehir Belediyesi SCP notunun kurumun çok daha yüksek bir kredi değerliliğine sahip olduğunu gösterdiğini belirtti.

ANKA

Ekonomi