Araç Sahiplerine Mayıs Şoku! Zorunlu Trafik Sigortası'nda Yeni Sistem: Yüzde 200 Artış!

Araç Sahiplerine Mayıs Şoku! Zorunlu Trafik Sigortası'nda Yeni Sistem: Yüzde 200 Artış!
Zorunlu trafik sigortasında önemli bir değişiklik geliyor. Milyonlarca araç sahibini etkileyen bu gelişmeyi açıklayan TÜKONFED Başkanı Turusan Bağcı, "Mayıs ayında trafik sigortasında ciddi bir artış olabilir" şeklinde konuştu. Yeni düzenlemeyle iyi sürücüler indirim alırken, kötü sürücüler yüzde 200 fazla ödemek zorunda kalacak.

Zorunlu trafik sigortalarında son dönemde yapılan değişikliklerin ardı arkası kesilmiyor. Son alınan kararla birlikte trafik sigortası primlerinde her ay yüzde 5 artış yapılması kararı alınmıştı. Şimdi ise Mayıs ayı itibarıyla trafik sigortalarında daha büyük bir değişiklik yapılması bekleniyor.

5-001.png

15 GÜN GEÇERLİLİK KALKTI

Trafik sigortalarında araç devri ve iptal durumlarında, aracın önceki sahibinden prim tahsili yapılarak devir sonrası 15 gün geçerli kabul ediliyordu. Ancak Anayasa Mahkemesi (AYM), bu düzenlemeyi iptal ederek milyonlarca araç sahibini ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Geçtiğimiz ay ise zorunlu trafik sigortasında riskli sürücüler için çözüm getiren "Sigorta Aracıları Teklif Platformu" hayata geçirildi.

3-002.png

HER AY YÜZDE 5 ARTIYORDU AMA…

Araç sahipleri için yapılan düzenlemelerin ardı arkası kesilmezken, uzmanlardan zorunlu trafik sigortası için Mayıs ayı uyarısı geldi. Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu (TÜKONFED) Başkanı Turusan Bağcı, trafik sigortası primlerinin 2024 yılı Ocak ayından itibaren her ay yüzde 5 artacak şekilde belirlendiğini hatırlatarak uyarıda bulundu.

aracsahiplerik.png

MAYIS AYINDA BÜYÜK ZAM GELİYOR

TÜKONFED Başkanı Turusan Bağcı, "Mart ayında da Şubat ayına göre yüzde 5 artış devam etti. Nisan’da da Mart ayına göre trafik sigortası primleri yüzde 5 artacak. Ancak Mayıs ayı itibarıyla trafik sigortalarında değişiklik olacak" diyerek, "Hasar endeksi diyebileceğimiz araç fiyatı, parça fiyatları, hasar oranları gibi birçok uygulamaya bakılıp trafik sigortası primlerini Mayıs ayından itibaren yükseltme ve düşürme yetkisini Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) almış oldu. Mayıs ayında da trafik sigortasında ciddi bir artış olabilir" ifadelerini kullandı.

2-003.png

KÖTÜ SÜRÜCÜYE YÜZDE 200 ZAM

Bağcı, "İyi sürücü ile kötü sürücü arasında önemli farklar olduğunun altını çizerek, 'İyi sürücü yüzde 50 indirim alabilirken, kötü sürücü yüzde 200'e kadar sürprim ödeyebiliyor. Bu da iyi sürücü ile kötü sürücü arasında trafik sigortası prim farkını 6 kata çıkarabiliyor. Mayıs ayında da endekse göre bir artış bekliyoruz. Bununla ilgili artış olabilir, dikkatli olmak lazım' şeklinde açıklamada bulundu.

Etiketler :