ABD Piyasalarında 100 Yıl Sonra Yeniden Başlıyor! Wall Street'te Büyük Değişim: T+1 Dönemi

ABD Piyasalarında 100 Yıl Sonra Yeniden Başlıyor! Wall Street'te Büyük Değişim: T+1 Dönemi
Wall Street, 28 Mayıs itibarıyla 100 yıl sonra T+1 takas dönemine geri dönüyor. ABD piyasaları bu tarihten itibaren yeniden T+1 takas sistemine geçiş yapacak.

Wall Street, yaklaşık 100 yıl sonra 28 Mayıs itibarıyla T+1 takas dönemine geri dönüyor. ABD piyasaları bu tarihten itibaren yeniden T+1 takas sistemine geçiş yapacak. Böylelikle 100 yılın ardından ABD piyasalarında yeniden T+1 takas sistemi uygulanacak.

WALL STREET TARİHİ BİR DÖNEMECE GİRİYOR.

ABD piyasaları 28 Mayıs itibariyle yeniden T+1 takas sistemine geçiyor. Böylelikle 100 yılın ardından ABD piyasalarında yeniden T+1 takas sistemi uygulanacak.

ABD’nin sermaye piyasaları kurulu Securities and Exchange Commission’un kurallarının uygulanmasıyla birlikte hisse piyasalarında işlemlerin gerçekleşmesi sadece bir günü bulacak.

Finansal sistemdeki risklerin azaltılmasını hedefleyen yeni kural endişeleri de beraberinde getiriyor. Bloomberg HT'de yer alan habere göre, Özellikle ABD dışındaki yatırımcıların takasların gerçekleşmesi için kısa sürede yeterli miktarda dolar bulup bulamayacakları soru işareti yaratıyor.

ABD’de yabancı yatırımcı menkul kıymet stoku 25 trilyon doları aşmış durumda. Ayrıca küresel fonların varlıklarına yönelik işlemlerde hızlarını değiştirecek olması ve hataların düzeltilmesi için daha az zaman olması başlıca endişeler arasında sayılıyor.

SEC geçtiğimiz hafta başarısız takaslarda kısa vadeli artış olabileceğini ve küçük bir kısım piyasa katılımcısının yeni kurallar altında zorluk yaşayabileceğini kabul etmişti.

T+1 KOMUTA MERKEZİ KURULDU

Finansal sektör temsilcilerinden oluşan Securities Industry and Financial Markets Association (Sifma) ise sorunların tespit edilmesi ve koordineli çözüm için T+1 Komuta Merkezi’ni kurdu.

Sektör içinde yüksek derecede karşılıklı bağımlılık olduğuna dikkat çeken Sifma Genel Müdürü Tom Price bireysel seviyede bazı firmaların zorluk yaşayabileceğine buna karşın firmaların personel takviyesi ile yeni kurallara hazırlandığına dikkat çekti.

Bu hafta çarşamba günü, T+2 ve yeni T+1 dönemi takaslarının çakışacak olmasının bir miktar volatiliteye yol açması bekleniyor. Ayrıca Cuma günü MSCI’ın endeks gözden geçirmeleri de potansiyel volatiliteye işaret ediyor.