Erdoğan: Maraş'ta piknik yapmamızda yarar var

Erdoğan: Maraş'ta piknik yapmamızda yarar var

Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'la birlikte basın toplantısı gerçekleştirdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC), yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Tatar, Ankara'da AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerde bulundu. İkili görüşmenin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirildi.

Erdoğan'ın sözlerinden öne çıkanlar şu şekilde:

"Sayın Ersin Tatar'ı seçimlerdeki başarısı nedeniyle bir kez daha kutluyorum. Sayın Tatar ile birlikte Kıbrıs Türkü'nün haklı davasında daha fazla mesafe kat edeceğimize inanıyorum. Türk tarafı Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözümden yanadır. Ancak Rum tarafının Kıbrıs Türk halkının eşit ortaklığı temelinde bir çözümü kabul etmediği açıktır. Rumlar 1963 yılında gasp ettikleri devleti paylaşmak istemiyorlar. İki halkın barış, güvenlik ve refah içinde yaşamaları adadaki gerçeklere dayanmalıdır. Gelinen noktada federasyon seçeneği temelinde müzakerelerin zaman kaybı olacağına inanıyoruz. İki devletli seçeneğin gündeme getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Türkiye, KKTC'nin ekonomik, diplomatik yönden gelişmesi için her türlü desteği sürdürecektir. Kıbrıs Türkü, Türkiye'yi her daim yanında bulacaktır."

İki liderin sözlerinin tamamlanmasının ardından geçilen soru cevap bölümünde Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Zannediyorum Kapalı Maraş'ta bir piknik yapmamızda yarar var. Sayın Çavuşoğlu buna bir mani var mı?"

"Türkiye anavatanımız"

Ersin Tatar'ın sözlerinden öne çıkanlar şu şekilde:

Türkiye bizim kardeş devletimiz olmasının yanında anavatanımızdır. Türkiye, Kıbrıs Türklerinin mücadelesini hep desteklemiştir. Kıbrıs Türkü, Türkiye'nin desteği sayesinde ayakta kalabilmiştir. Birilerinin hala Türkiye'yi suçlaması tarihe gerçeklere aykırıdır. Türkiye'nin ortaya koyduğu beşli konferans önerisi bizce bir anlaşma için son şanstır.  Öte yandan Doğu Akdeniz'de yaşananlar için KKTC'nin de katılacağı bir konferans yapılması gerekmektedir. Maraş, zat-ı devletlerinizin dirayetiyle açılmıştır. İnşallah Maraş, tekrar bir turizm cenneti olacaktır.