Engin Nurşani kimdir? Engin Nurşani neden hayatını kaybetti?

Engin Nurşani kimdir? Engin Nurşani neden hayatını kaybetti?

Türk Halk Müziği Sanatçısı Engin Nurşani hayatını kaybetti. Vefat haberinin ardından birçok vatandaş sanatçının neden hayatını kaybettiğini merak etmeye başladı.

Engin Nurşani kimdir? 

Türk halk müziği sanatçısı Engin Nurşani 1984 yılında Almanya'da doğmuştur. Asıl ismi Engin Ayhan'dır. Babası Aşık Ali Nurşani, annesi Angelika Nurşani'dir. Babası aslen Gaziantep'in İslahiye ilçesiden annesi ise Alman asıllıdır. Küçük yaşlardan beri babasının da sanatçı olması sebebiyle müzik eğitimi alan Engin Nurşani, 2003 yılında albüm çıkarmıştır. 'Adına bir çizim çektim' isimli albüm ile müzik piyasasına giren Nurşani, bugüne kadar dört albüm çıkarmıştır. Babası Ali Nurşani oğlunun albümlerinde şiir okumuştur.

2003'ün başlarında Engin, babasından habersiz, ilk albümü olacak olan Adına Bir Çizik Çektim albümünü çıkartacağı İstanbul'a gelir ve profesyonel müzik kariyerine başlamış olur. Babası ise en sonunda oğlundaki müziğe olan sevgiyi görüp, başarılı olacağını hissettikten sonra destek olmaya başlamıştır. Ali Nurşani bir röportajda, karşı çıkma sebebinin 'müzik dünyasında gördüğü vefasızlığın Engin'nin de başına gelmesini istemeyişi' olduğunu söyledi.

Diskografi

Adına Bir Çizik Çektim (2003)
Ay Doğdu (2003)
Mutlu musun? (2004)
Sen Nefsine Köle Oldun (2006)
Üç Ozan Üç Oğul (2008)
Üç Ozan Üç Oğul 2 (2011)
Gözün Aydın (2012)
Kolay mı Sandın? (2017)

Engin Nurşani neden hayatını kaybetti?

2019'da gırtlak kanserine yakalanan Engin Nurşani, müzik hayatına da ara vermek zorunda kalmıştır.

Acıbadem Altunizade Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu “Yaklaşık bir buçuk yıl önce yakalandığı nazofarenks (gırtlak) kanseriyle mücadele eden Engin Nurşani’nin tedavisine yatan hasta servisimizde devam ediliyordu. Maalesef ki bugün saat 07.00’de hayatını kaybetti. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesi ve sevdiklerine sabır diliyoruz” ifadelerini kullandı.