Emekli gazeteciye Fahrettin Altun soruşturması

Emekli gazeteciye Fahrettin Altun soruşturması

Emekli gazeteci Mehmet Yüksel Özbek'e Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’ta Vakıflar’dan kiraladığı araziye yaptığı izinsiz pergole ve şöminenin İBB tarafından yıkılmasına ilişkin haberi paylaşması nedeniyle soruşturma açıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Fahrettin Altun'un Vakıflar'dan kiraladığı araziye izinsiz olarak yaptırdırığı pergole ve şömine İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılmıştı. Bu duruma ilişkin Cumhuriyet gazetesi tarafından yapılan haberi paylaştığı gerekçesiyle emekli gazeteci Mehmet Yüksel Özbek'e soruşturma açıldı.

11 Kasım'da telefon ile ifadeye çağrılan Mehmet Yüksel Özbek, “Beni ifadeye çağıran polis memuru da konuyu tam anlamadığı için bana “Boğaz’da kaçak bina yapmışsınız, o nedenle ifade vermeniz gerekiyor” dediğinde şaşkınlıktan dona kaldım. Görevli memura kirada oturduğumu ve herhangi bir gayrimenkul sahibi olmadığımı söyleyince evraka yeniden bakarak Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un kiraladığı arazi ile ilgili haberi sosyal medyadan paylaştığım için ifadeye çağrıldığımı söyleyerek önceki beyanını düzeltti” dedi. 

Özbek, savcılıktan karakola gönderilen soruşturma evrakında Cumhuriyet gazetesinin bu konudaki haberinin sosyal medyadan paylaşılmasıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un hedef haline getirildiğini, bu paylaşımı yaptığı için kendisi hakkında soruşturma açıldığını söyledi. Özbek, “Ben de ifademde bu haberi, bir kişiyi hedef haline getirmek kastıyla değil, sadece Boğaz’da yapılan izinsiz çalışmanın kamuoyunda duyurulmasına yönelik olduğunu söyledim” ifadesini kullandı.