Halk TV Canlı Yayın
İstanbul Tuzla'da beyaz eşya yan sanayi ürünleri üreten Valfsan'da, 10 işçi 'eleman fazlalığı' bahanesiyle 11 Ekim'de işten çıkartıldı. Valfsan işçileri, işlerini geri istedikleri direnişin 36'ncı gününde.

İstanbul Tuzla’daki Endüstri ve Ticaret Serbest Bölgesi’nde beyaz eşya yan sanayi ürünleri üreten Valfsan adlı bir firmada çalışan 10 işçi, “eleman fazlalığı” gerekçesiyle 11 Ekim’de işten çıkarıldı.

Üyesi oldukları Birleşik Metal-İşçileri Sendikası yöneticileri aracılığıyla işverenle yapılan görüşmelerden sonuç alınamaması üzerine işçiler, 23 Ekim’de fabrikanın girişinde eylem başlattı.

Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye 10 işçinin mücadelesi 36 gündür sürüyor. İşçiler, işlerine geri dönmeyi, olası bir işçi kıyımının önüne geçilmesini ve işyeri temsilcilerinin görevden alınıp yeniden adil bir seçim yapılmasını talep ediyor.

Daha önce de videolu mesajlarla seslerini kamuoyuna duyurmaya çalışan Valfsan işçileri, direnişlerinin 36'ncı gününde de videolu bir mesajla süreci kamuoyuna aktardı.