Madalyonun ters yüzü: On milyonlarca emekçi son iki haftada işsiz kaldı

Hâlihazırda büyük bir sorun işsizlik, salgın boyunca Batılı ülkeler arasında ciddi bir krize dönüşmüş durumda. Yalnızca son iki haftada on milyonlarca emekçi işsiz kaldı. Sosyal yardımların sürdürülebilirliği ise tartışmalı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 02 Nisan 2020 17:36
Madalyonun ters yüzü: On milyonlarca emekçi son iki haftada işsiz kaldı

halktv.com.tr Haber Merkezi

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip coronavirüs (Covid-19) salgınının batılı ülkelere de sıçraması sonrası kapitalist sağlık sistemi ciddi bir krizin içine girdi. Yalnızca sağlık sistemi değil, üretimin birçok yerde durdurulması üzerine emekçiler de işsiz kalarak açlıkla mücadele etmek zorunda bırakıldı.

Batılı ülkelerde işsizlik, salgın süresince ciddi bir sorun olarak ortaya çıktı. Birçok ülkede salgının faturası emekçilere kesildi. Şu an için zengin batılı ülkeler halka yardım yapıyor olsa da bunun sürdürülebilirliği olmadığı da toplum bilimciler ve iktisatçılar tarafından dillendirilen bir tehlike.

Salgının başlangıcından sonra Fransa'da 3.6 milyon insan işsiz kalırken, İspanya'da 900 bin kişi işsiz kaldı.

En çok coronavirüs vakasının tespit edildiği ABD'de ise bilanço çok daha ağır. Son iki hafta içinde ABD'de 10 milyon emekçi işsiz kaldı.

Salgının etkisini en ağır hissettirdiği ülke olan İtalya'da da işsizlik oranları son 37 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Genç işsizlik yüzde 42'yi geçerken, ülke genelinde de yüzde 13 seviyesine tırmandı.

Böylece sadece ABD, Fransa, İspanya ve İtalya'da 20 milyona yakın emekçi son iki hafta içinde işsiz kalmış oldu.