Halk TV Canlı Yayın
İSİG Meclisi Nisan ayı 'iş cinayetleri' raporunu açıkladı
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'ne göre 103 işçi coronavirüs sebebiyle öldü. Yılın ilk dört ayında hayatını kaybeden işçi sayısı ise en az 580 oldu.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin açıkladığı yeni rapora göre, Nisan ayında 220 işçi iş cinayetlerinde öldü. İSİG, coronavirüs nedeniyle ölen sağlık çalışanlarının ve evden çalışanlar da dahil faal işçilerin de ölümlerini iş cinayeti olarak değerlendirdiklerini belirtti.

İşçi ölümlerinin yüzde 47'si coronavirüs nedeniyle

İSİG verilerine göre Nisan ayında en az 103 işçi coronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. Meclisten yapılan açıklamada daha fazla kişinin virüsten ölmüş olabileceği fakat bilgilere ulaşmanın zor olduğu kaydedildi ve “Yine bu ölümlerle bağlantılı olarak kaybettiğimiz işçi ailelerini de düşündüğümüzde ‘Covid-19’un giderek bir işçi sınıfı hastalığı haline geldiğini’ söyleyebiliriz” ifadeleri kullanıldı ve şu açıklamaya yer verildi:

“Türkiye’de 60 yaş altında Covid-19 kaynaklı birçok işçi ölümü yaşandı. Geçen ayki raporumuzda bu nedenle ölen emekçilerin yaş ortalamasının 51 olduğunu belirtmiştik. Bu durum işçiler içinde kronik rahatsızlıkların çok yaygın olduğunun bir göstergesidir. Şeker, tansiyon, kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere insanlarımızda kronik rahatsızlıklar 40’lı yaşlarda başlamaktadır. Emeklilik tartışmasını yaparken bu durum bir kez daha göstermiştir ki emeklilik yaşı ve prim gün sayısı düşürülmelidir. Sonuç olarak; Nisan ayında büyük işyerlerinde birden fazla işçinin hastalanması, salgının yayılmasına yol açtığı halde hala işyerlerinde çalışmanın durdurulmaması Türkiye işçi sınıfının sağlığını göz göre göre tehlikeye atmış; ‘Hepimiz aynı gemideyiz’ söyleminin tersine pandemi sürecinin sınıfsal boyutunu açık olarak ortaya koymuştur.”

Ölenlerin dördü çocuk sekizi mülteci işçi

Nisan ayında ölen 220 emekçinin 176’sı ücretli (işçi ve memur), 54’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluşuyor. Ölenlerin 14’ü kadın işçi, 206’sı ise erkek işçi. Ölenlerin dördü çocuk, sekizi (5’i Suriyeli, 1’i Afganistanlı, 1’i Bulgaristanlı, 1’i Türkmenistanlı) ise mülteci emekçi.

Ölen işçilerin yalnızca 16'sı sendikalı

Kadın işçi ölümleri tarım, tekstil, büro, enerji, sağlık ve konaklama işkollarında; çocuk işçi ölümleri tarım işkolunda gerçekleşti. Ölen işçilerin yalnızca 16’sı sendikalı. Sendikalı işçiler kimya, deri, eğitim, büro, metal, inşaat, taşımacılık, sağlık, güvenlik ve belediye işkollarında çalışıyordu. Ölüm nedenleri ise sırasıyla Covid-19, trafik/servis kazası, ezilme/göçük, yüksekten düşme, kalp krizi, şiddet ve elektrik çarpması olarak kaydedildi.

En çok ölüm İstanbul'da

Rapora göre en çok iş cinayeti İstanbul’da oldu. Şehirlere göre dağılım şöyle: “66 ölüm İstanbul’da; 11 ölüm Kocaeli’de; 10 ölüm İzmir’de; 7’şer ölüm Adana, Aydın, Bursa ve Konya’da; 5’er ölüm Manisa ve Mersin’de; 4’er ölüm Ankara, Antalya, Denizli ve Hatay’da; 3’er ölüm Bitlis, Düzce, Gaziantep, Isparta, Malatya, Mardin, Sakarya, Şanlıurfa, Tekirdağ, Zonguldak ve Bulgaristan’da; 2’şer ölüm Adıyaman, Aksaray, Balıkesir, Çanakkale, Çankırı, Edirne, Erzincan, Kahramanmaraş, Kayseri, Ordu, Muğla, Şırnak, Uşak ve Yalova’da; 1’er ölüm Afyon, Amasya, Batman, Bilecik, Burdur, Diyarbakır, Eskişehir, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kütahya, Niğde, Osmaniye, Samsun, Siirt, Van, Belçika ve Yunanistan’da yaşandı.”

Yılın ilk dört ayında en az 580 işçi hayatını kaybetti

Nisan ayında 220 işçinin ölmesi sebebiyle bu yıl iş cinayetlerine kurban giden işçi sayısı 580 oldu. Ocak ayında en az 114 işçi, Şubat ayında en az 133 işçi, Mart ayında en az 113 işçi iş cinayetlerinde ölmüştü.

Nisan ayında ölen işçilerin isimleri:

 

isignisan.jpg