Haydarpaşa tarihi kazı alanı işçileri iş bıraktı

Haydarpaşa'da arkeolojik kazı alanında çalışan işçiler ödenmeyen maaşlarını almak için bugün yasal haklarını kullanarak iş bıraktılar.

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Mart 2020 18:40
Haydarpaşa tarihi kazı alanı işçileri iş bıraktı

Bir hafta önce 4 aydır birikmiş ve ödenmemiş maaşları için mücadeleye başlayan Haydarpaşa kazı işçileri bu sabah iş bıraktılar. 

Konuyla ilgili Haydarpaşa İşçi Komitesi tarafından yapılan açıklamada "4857 sayılı İş Kanununun 34. maddesindeki hakkımızı kullanıyoruz ve iş yapmayı reddediyoruz" denildi.

Patrondan kölelik teklifi

KKC (Kalyon-Kolin-Cengiz) Marmaray ortaklığının Ege Yapı Ray alt yüklenici firması patronu Aytaç Doğan, şantiyeye gelerek işçilere hitaben "Maaşları geç ödüyoruz. Buna dayanabilen ancak gelsin" şeklinde açıklama yaptı. Maaşların bundan sonra da zamanında ödenmeyeceğini ve çalışma şartlarının kötü olduğunu kabul eden Doğan, yüklenicisi olduğu Kalyon-Kolin-Cengiz ortaklığından para alamamasını buna gerekçe gösterdi. Doğan bu koşullara "dayanamayacak olan işçilerin" isimlerini yazdırmalarını isteyerek çıkışlarının verileceğini söyledi. Doğan işçilerin alacaklarını ise Cuma günü ödeyeceği taahhüdünde bulundu.

İlgili haber: https://halktv.com.tr/ozel-haber-analiz/haydarpasada-isciler-kole-gibi-calistiriliyor-cengiz-k-420907h

Haydarpaşa Garı'nda basın açıklaması yapılacak

Alacaklarının ödenmesi için mücadelelerini sürdüreceklerini belirten işçiler yarın saat 12.30'da seslerini duyurmak için Haydarpaşa Garı'nda basın açıklaması yapacaklar. 

İlgili Haberler